Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Zmiany na rynku mieszkaniowym: rosną ceny gruntów deweloperskich

News Opublikowano: 22-03-2017

Ostatnie 24 miesiące wyraźnie zaznaczyły się na rynku mieszkaniowym, co przełożyło się na wzrost liczby inwestycji oraz rosnące zainteresowanie nowymi lokalami deweloperskimi. Zdaniem ekspertów finansowych taka sytuacja może się przełożyć na wzrost cen ziemi, a także droższe kredyty wynikające z rosnącej od początku roku inflacji. Możliwa jest także podwyżka stóp procentowych. Czy oznacza to, że o mieszkania będzie jeszcze trudniej niż dotychczas? Z pewnością może to doprowadzić do tego, że duże podmioty będą powiększać posiadany przez siebie areał gruntów budowlanych, co w konsekwencji może doprowadzić do przejęcia mniejszych deweloperów.

– Coraz bardziej zauważalną tendencją na rynku deweloperskim jest wzrost cen gruntów. Deweloperzy płacą coraz więcej i mamy obawy, że to agresywne podejście do nabywania kolejnych gruntów może prowadzić do spadku marżowości – relacjonuje Jan Gaj, manager w Departamencie Fuzji i Przejęć Navigator Capital Group – W 2018 roku obawiałbym się także wzrostu stóp procentowych. Inflacja nam przyspiesza – pierwszy tegoroczny odczyt to niemal 2 proc. Wydaje się, że RPP będzie skłonna do podwyżki stóp procentowych, kiedy przez kilka miesięcy stopy będą poruszać się w górnym odchyleniu od celu inflacyjnego.

Wszystkiemu winna rosnąca inflacja

Od początku 2017 roku obserwujemy drastyczny wzrost poziomu inflacji. Podskoczyła ona do 1,8 proc. w ujęciu rocznym, czyli aż o 1 proc., niż w porównaniu do grudnia 2016 roku, kiedy wynosiła 0,8 proc. Zdaniem Ministerstwa Rozwoju może ona podskoczyć nawet do 2 proc. rdr i od celu inflacyjnego dzielić ją będzie tylko 0,5 pkt proc. To wszystko sprawia, że może dojść do podwyżki stóp procentowych i tym samym podniesienia ceny kredytów. Utrudni to także nowe inwestycje. To wszystko sprawi, że nastąpi także wzrost cen działek i dostęp do nich będzie jeszcze bardziej utrudniony.

Co istotne, może dojść także do przejęcia mniejszych deweloperów przez duże firmy, lecz nie powinno mieć to odzwierciedlenia w końcowych cenach mieszkań. Jeżeli więc sytuacja nie ulegnie zmianie może dojść do spadku nowych inwestycji, ponieważ zmniejszy się zainteresowanie ofertą kredytów hipotecznych, które będą po prostu nieopłacalne.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *