Zaledwie połowa Polaków oszczędza, większość nie odkłada na emeryturę

oszczędzanie

Aktywa finansowe statystycznego Polaka należą do najniższych w Europie i wynoszą zaledwie 15-16% „dobytku” Niemca lub Włocha. Zaledwie połowa obywateli naszego kraju decyduje się na oszczędzanie, natomiast niewiele osób stara się odkładać środki, które miałyby posłużyć im jako finansowe wsparcie podczas emerytury. Niewielką świadomość Polaków potwierdziło najnowsze badanie ING, które swym zasięgiem objęło trzynaście europejskich państw.

Polak posiada zaledwie 15% oszczędności przeciętnego Niemca

Przeciętny Polak znacząco odstaje od innych mieszkańców Europy, który przeciętnie potrafi posiadać siedmiokrotnie większe aktywa finansowe od obywateli naszego kraju. Oszczędności statystycznego mieszkańca Polski stanowią zaledwie 15% dobytku przeciętnego Niemca, co jest dość niepokojącym zjawiskiem. Warto zwrócić uwagę, że przeciętny Polak posiada tylko 35% oszczędności, jakim wyróżniają się obywatele pogrążonej w kryzysie Grecji. Łatwo domyślić się, iż Polacy plasują się na szarym końcu zestawienia europejskich państw. Mniejsze oszczędności od Polaków posiadają wyłącznie obywatele krajów tj. Rumunia, Bułgaria, Łotwa oraz Słowacja.

50% osób w Polsce posiada oszczędności?

Z najnowszych badań wynika, iż 50% obywateli naszego kraju posiada oszczędności. Niższe wyniki osiągnęły wyłącznie Rumunia (36%) oraz Turcja (47%). Warto odnotować, iż największym odsetkiem oszczędzających mieszkańców może pochwalić się Holandia i Luksemburg z odpowiednio 76% i 75% udziałem osób, które gromadzą środki na przyszłość. Posiadacze oszczędności w Polsce mają także świadomość, iż niezbędne jest dalsze powiększanie ich rozmiarów, co sprawia, że 81% z nich kontynuuje gromadzenie dodatkowych środków. Fakt, iż blisko połowa Polaków nie oszczędza nie wynika ze złych intencji mieszkańców naszego kraju, ale przede wszystkim z niskich dochodów.

Oszczędności Polaków rosną

Pozytywnym trendem jest fakt, iż oszczędności Polaków w ostatnim czasie rosły. W gronie powiększających swoje oszczędności mieszkańców plasują się m.in. Brytyjczycy, Czesi oraz Niemcy. Blisko 50% Polaków jest zafrasowanych tym, jak będzie wyglądała ich sytuacja na emeryturze, jednak zaledwie 25% mieszkańców Polski decyduje się na to, aby gromadzić środki, które będą stanowiły ich finansowe wsparcie podczas pobierania emerytury. Obserwując sytuację obecnych emerytów osoby pracujące dochodzą do wniosku, iż chciałyby żyć na wyższym poziomie. Często główny problem stanowi brak przekonania do obowiązkowego programu emerytalnego, co skłania obywateli do oszczędzania. Negatywne nastawienie do programu emerytalnego sprawia, iż ponad 66% osób, które nie posiadają oszczędności jest zdania, że ich poziom życia na emeryturze będzie niższy od obecnych emerytów. Blisko 20% uczestników badania nie rozpoczęła jeszcze kariery zawodowej, co tłumaczy sytuację, w której nie gromadzą oni w ogóle oszczędności, a tym bardziej środków na emeryturę.

Eksperci poddają w wątpliwość korzyści podatkowe, jakie mogą osiągnąć w Polsce mieszkańcy, którzy zdecydują się na oszczędzanie dodatkowych pieniędzy na emeryturę. Bardziej konkurencyjne rozmiary zachęt podatkowych mogłyby sprawić, iż państwo będzie ponosiło mniejsze wydatki w przyszłości.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top