Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Zadłużenie mieszkaniowe polskich kredytobiorców spada

News Opublikowano: 08-08-2016

Własne mieszkanie to niezależność i ogromny komfort, o którym marzy niejeden z nas. Mimo iż większość Polaków kupuje nieruchomości mieszkalne na kredyt hipoteczny, jak czytamy na portalu Onet Biznes w sierpniu 2016 roku, nasze długi z tego tytułu są obecnie najniższe od ponad 7 lat.

Nie każdego stać na kredyt hipoteczny

Dlaczego coraz mniej klientów zaciąga kredyty mieszkaniowe? Wszystkiemu jest winny podwyższony wkład własny, który obowiązuje od kilku miesięcy. Konieczność wyłożenia 15% wartości nieruchomości w gotówce w 2016 roku, to zaporowa kwota dla wielu kredytobiorców. Przypomnijmy, że kilka lat temu wystarczyło 5% wkładu własnego, by móc pożyczyć od banku nawet kilkaset tysięcy złotych.

Zadłużenie mieszkaniowe Polaków wzrosło w ciągu ostatnich 6 miesięcy o 8,4 mld złotych (ostatni saldo długu hipotecznego było tak niskie w 2009 roku). Jak przewidują ekonomiści, w przyszłym roku saldo zadłużenia z powodu kredytów mieszkaniowych będzie jeszcze mniejsze, gdyż minimalny wymagany wkład własny wzrośnie o 5 punktów procentowych, co sprawi, że jeszcze bardziej uszczupli się grono potencjalnych kredytobiorców.

Ze względu na zaostrzenie polityki kredytowej, wielu klientów banków musi na jakiś czas odłożyć marzenia o zakupie własnego mieszkania. Z drugiej strony taka sytuacja sprawia, że banki nie mogą udzielić kredytu osobom, których nie stać na jego późniejszą spłatę. Ceny mieszkań również nie poszybują w górę, jeśli nie ma na nie dużego popytu. Są plusy i są minusy obecnego stanu rzeczy.

Jak widać przez 2-3 lata nie ma co liczyć na mieszkaniowy boom.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *