Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Zabraknie pieniędzy na emerytury?

News Opublikowano: 08-07-2016
Moja emerytura

Prognozy emerytalne na 2016 rok nie napawają optymizmem. W raporcie emerytalnym ZUS prezentowane są niepokojące scenariusza na najbliższe trzy lata. Sytuacja nigdy nie była aż tak dramatyczna, tym bardziej, że z roku na rok rośnie liczba osób pobierających świadczenia  emerytalne.

Czy zabraknie pieniędzy na emerytury?

Najbardziej pesymistyczna wizja głosi, że w roku 2060 może zabraknąć pieniędzy na wypłaty emerytur, a dziura w funduszu może wynieść aż ćwierć biliona złotych (2,94 proc. PKB). Już w przyszłym roku saldo to może wynieść 47,5 mld złotych. Najbardziej optymistyczny scenariusz przewiduje, z kolei, że deficyt w funduszu emerytalnym wyniesie 0,44 proc. PKB, zaś średni 1,4 proc.

Rośnie liczba emerytów

Faktem jest, że pomimo dziury budżetowej ZUS nadal będzie wypłacał świadczenia emerytalne, jednak liczba osób je pobierających będzie stale rosła. Podwyższenie wieku emerytalnego miało w pewnym sensie załatać rosnącą dziurę w budżecie, niemniej jednak nie jest to pomysł wystarczający.

Liczba ludności w wieku emerytalnym rośnie w zawrotnym tempie, co oznacza, że w samym tylko 20145 roku osiągnie ona poziom 1,5 krotnie wyższy, niż w 2015. Jest to spowodowane m.in. podwyższeniem się jakości życia i jego wydłużeniem.

W samym tylko 2015 roku na 1000 osób w wieku produkcyjnym przypadało 313 osób w wieku poprodukcyjnym. Szacuje się, że w 2060 liczba ta wyniesie aż 750 osób. Jest to kolejny dowód na to, że obecnie należy zacząć samodzielnie myśleć o oszczędzaniu na przyszłą emeryturę, ponieważ świadczenia z ZUS mogą okazać się niewystarczające.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *