Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Za dodatki mieszkaniowe można wybudować 80 000 mieszkań

News Opublikowano: 30-11-2016
mieszkanie

Państwo nieustannie inwestuje w strefę mieszkaniową i pomoc rodzinom w posiadaniu własnego lokalu. Nic dziwnego, że wspiera również tych, którzy mają kłopoty z płaceniem czynszu. Tylko przez ostatnie dwanaście lat wszystkie wypłacone dodatki mieszkaniowe wyniosły już równe 12 mld zł. To bardzo znacząca kwota, której zazwyczaj nie uwzględnia się mówiąc o inwestycjach w sferę mieszkaniową.

Rządowe inwestycje w sferę mieszkaniową

„Mieszkanie dla Młodych”, „Mieszkanie Plus” to tylko niektóre zdziałam podejmowanych przez polityków, które mają poprawić warunki lokalowe Polaków. W całym minionym roku bezpośrednie wydatki budżetu państwa na sferę mieszkaniową wyniosły około 1,36 mld zł. I na dobrą sprawę kwota ta nie uwzględnia dodatków mieszkaniowych, które wypłacają gminy właścicielom mieszkań oraz lokatorom. O tym się nie mówi, albo nie chce pamiętać, bo jeżeli zaczęlibyśmy liczyć wydatki okazałoby się, że przez ostatnie 12 lat możne by za „dodatki mieszkaniowe” wybudować około 80 000 nowych lokali.

Dodatki mieszkaniowe to nawet 200 zł/m-cznie

Dodatki mieszkaniowe zostały wprowadzone w 1994 roku, aby wspomóc właścicieli oraz lokatorów w trudnej sytuacji finansowej. Statystyki GUS-u wskazują, że od 2004 r. do 2009 r. wartość wypłacanych dodatków spadła o 41%, niemniej jednak nadal pobiera je około 400 000 gospodarstw domowych. W stosunku do 2004 roku dobrze widoczny jest wzrost wartości przeciętnego dodatku (2004 r. – 140 zł, 2015 r. – 204 zł), połączony ze spadkiem liczby beneficjentów.

a2093f1ddc2784-645-343-0-0-955-509

Tak wysoka liczba dodatków mieszkaniowych budzi zastrzeżenia, tym bardziej, że pieniądze można byłoby spożytkować inaczej, np. poprzez budowę mieszkań komunalnych i socjalnych o niższym standardzie. Warto także pamiętać, że zazwyczaj osoby otrzymujące wspomniane dodatki, zwykle korzystają też z innych form pomocy państwa. Kwestia dodatków mieszkaniowych jest więc dyskusyjna, ale warta rozważenia szczególnie jeżeli rząd faktycznie, chce zwiększyć liczbę lokali o niższych czynszach.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *