Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Wyższy wkład własny to niższa marża kredytu hipotecznego

News Opublikowano: 19-07-2016

Decydując się na kredyt hipoteczny musimy liczyć się z koniecznością wniesienia pewnej kwoty pieniędzy stanowiącej nasz wkład własny. Oprócz tego powinniśmy pamiętać o dodatkowych kosztach związanych z jego zaciągnięciem, które znacząco mogą wpłynąć na końcową sumę zobowiązania. Niektóre banki są gotowe udzielić kredytu z najniższym wkładem własnym. Czy to jednak się opłaca? Jakie są koszty takiego kredytu?

Pożyczkobiorcy decydujący się na zaangażowanie najmniejszych oszczędności przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny muszą przygotować się na wyższą marżę i inne dodatkowe koszty. W końcowym rozliczeniu może się więc okazać, że kredyt był dla nas nieopłacalny. Pożyczanie z banku 100 proc. wartości nieruchomości miało odejść w zapomnienie, tym bardziej, że z roku na rok podwyższany jest próg wpłaty wnoszonej przez kredytobiorcę. W 2016 roku wkład własny wynosi 15 proc., a od 2017 ma wynieść aż 20 proc.

Wyższa marża kredytu?

Na polskim rynku banki walczą o klienta. Niektóre zdecydowały się na sfinalizowanie zakupu nawet przy 10 proc. wkładzie własnym, inne z kolei pozostały nieugięte i bezwzględnie wymagają 20 – proc. wpłaty.

Wybierając kredyt warto zwrócić uwagę m.in. na marżę jaką będziemy płacić w przypadku 10 proc. i 20 proc. wkładu własnego.

Wysokość marży dla kredytów z 10 i 20- proc. wkładem własnym

Nazwa banku Średnia marża
dla kredytu z LTV 90%
Średnia marża
dla kredytu z LTV 80%
Alior Bank 2,80% 2,50%
Bank BPS 1,60% 1,52%
Bank Pekao 2,06% 2,09%
Bank Pocztowy 2,40% 1,99%
BOŚ 2,20% 2,00%
BZWBK 1,76% 1,76%
Deutsche Bank 2,33% 2,13%
Getin Bank 2,92% 2,82%
mBank 2,20% 2,10%
PKO BP 1,81% 1,68%

Na podstawie: bankier.pl

Jak widać największa różnica w wysokości marży kredytu dotyczy banków: Alior Bank oraz Bank Pocztowy. Wynosi ona ponad 0,30 proc.

Pamiętajmy również, że marża to nie wszystko. Decydując się na kredyt hipoteczny przy zaangażowaniu najniższego wkładu własnego musimy się liczyć z kosztami jego ubezpieczenia, a co za tym idzie podwyższeniem końcowej kwoty zobowiązania.

Powyższe zestawienia pokazują wyraźnie, że wpłata 20 – proc znacznie obniża koszty miesięcznych rat, a tym samym stanowi mniejsze obciążenie dla domowego budżetu. Oferta banków w takim przypadku jest również korzystniejsza dla klienta.

Warto więc, przed podpisaniem umowy zapoznać się dokładnie z jej warunkami lub zasięgnąć opinii doradcy finansowego, który uwzględniając nasze dochody pomoże wybrać nam najkorzystniejsza z możliwych opcji.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *