Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Wyższy wkład własny od 2017 roku

News Opublikowano: 12-12-2016
kredyt konsumencki

Polak powinien oszczędzać. Nie dość, że musi zabezpieczyć swoją przyszłą emeryturę, ponieważ z dotychczasowych zapowiedzi wynika, że otrzyma 20 proc. mniej niż obecnie zarabia, to także winien myśleć o teraźniejszości. Jeżeli zależy mu na nabyciu nowego mieszkania przyszły rok przyniesie kolejne trudności w uzyskaniu kredytu na jego zakup. Nawet odkładając co miesiąc po 1000 zł na wkład władny dla 55- metrowego lokalu w stolicy będzie musiał oszczędzać przez prawie 7 lat. Nic więc dziwnego, że duża grupa ludzi liczy na świadczenia pomocowe z programu m.in. „Mieszkania dla młodych”

Minimalny wkład własny

Od 1 stycznia 2017 roku minimalny wkład własny, jaki będzie wymagany przy staraniu się o kredyt hipoteczny ma wynieść 20 proc. wartości nieruchomości. Można zauważyć tendencję rosnącą. Co roku, o 5 proc wzrasta wysokość kwoty wymaganej jako wkład własny, stąd też warto również wiedzieć, co, zamiast pieniędzy może być wkładem własnym.

W związku z powyższym ubiegając się o kredyt w Warszawie na zakup 55 – metrowego mieszkania będziemy musieli wpłacić na poczet jego zakupu ponad 80 000 zł.

Jak policzył portal bankier.pl najmniej pieniędzy musimy wyłożyć w Olsztynie, gdzie kwota ta jest prawie o połowę mniejsza niż w stolicy.

Ratunek na wysoki wkład własny

Warto pamiętać, że wkładem własnym nie muszą być wyłącznie pieniądze, ale również nieruchomości czy też ubezpieczenia kredytów hipotecznych. Co istotne, rok 2017 to też ostatnia szansa na uzyskanie dofinansowania kredytu w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych” – jego wartość jest w stanie pokryć niemal w 100 proc wkład własny. Warto się jednak pośpieszyć, ponieważ środki na rok 2017 jak tylko zostaną uruchomione mogą być szybko wyczerpane.  Jeżeli nie wiemy jak się o nie starać, lub szukamy najlepszej oferty kredytów hipotecznych warto zwrócić się o pomoc do doradcy finansowego, który pomoże nam w znalezieniu najlepszej dla nas opcji.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *