Wyższy wiek emerytalny uderzy w rolników – wielu nie dożyje emerytury

Nieustanna dyskusja jaka toczy się wokół wysokości rent i emerytur oraz wieku emerytalnego pozwalającego na ubieganie się o świadczenia może przyczynić się do bólu głowy. Tym razem głos zabrało PSL, które zaapelowało do rządu o utrzymanie wieku emerytalnego dla rolników. Nie jest to apel bez znaczenia. Obecnie rolnicy mogą przechodzić na emeryturę w wieku 55 lat (w przypadku kobiet) lub 60 lat (mężczyźni), o ile jednak przepracowali 30 lat i odprowadzali w tym okresie składki emerytalno – rentowe. Prezydencki projekt ustawy, którym obecnie zajmuje się Sejm, podniesie im wiek emerytalny, co może oznaczać, że wiele osób nie dożyje do tego czasu.

Prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje do rządu PIS do wycofania się z podwyżki wieku emerytalnego dla rolników. Jest to decyzja nieprzemyślana i nie dostosowana zupełnie do realiów ich pracy. Nie można bowiem porównywać pracy rolnika, który fizycznie pracuje na roli do pracy np. sekretarki.

Rolnik idzie na emeryturę

Obecnie wiek emerytalny rolników, dzięki staraniom PLS, wynosi:

  • 55 lat – w przypadku kobiet
  • 60 lat – w przypadku mężczyzn

Jedynym warunkiem, aby przejść na emeryturę w tym wieku jest jednak konieczność przepracowania 30 lat i odprowadzania w tym czasie składek emerytalno – rentowych. Jeżeli z kolei wiek ten zostanie podwyższony odpowiednio 60 lat (kobiety) i 65 lat (mężczyźni) może to nieść dla nich poważne konsekwencje. Jak podkreślają przedstawiciele PSL „dla wielu oznacza to, że nigdy nie doczekają emerytury, bo rolnicy żyją statystycznie krócej niż mieszkańcy miast”

– Dzisiaj pod płaszczykiem obniżania wieku emerytalnego, dochodzi do podwyższenia dla grupy najciężej pracującej – podkreślił Kosiniak-Kamysz. – Chcą podwyższyć wiek emerytalny rolnikom, chcą podwyższyć tym wszystkim, którzy orzą, sieją, gospodarują, którzy nas żywią.

Reforma emerytalna odbije się negatywnie na rolnikach

W ubiegły piątek Sejm odrzucił poprawkę PSL, która dotyczyła utrzymania do końca 2020 roku wieku emerytalnego rolników na obecnym poziomie. Przyjął wyłącznie nowelę ustawy o ubezpieczeniu społecznym tej grupy.

Taka reforma emerytalna, w której wiek emerytalny wynosi 67 lat z punktu widzenia wyłącznie ekonomicznego jest korzystna dla Polaków. Dostaną oni wyższe świadczenia, a jednocześnie mniej „ucierpi” na tym ZUS. Pojawia się jednak pytanie, czy jest korzystna z punktu widzenia zdrowotnego Polaków? Im człowiek starszy, tym słabszy, więc i tak jego praca jest mniej efektywna.

Udostępnij:
Oceń wpis

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top