Wyższe polisy OC uderzą nie tylko w młodych kierowców

Wszyscy właściciele pojazdów muszą liczyć się z podwyżkami. Jeżeli dotychczas za OC płaciliśmy 400 zł, w tym roku przyjdzie nam zapłacić nawet dwa razy tyle. Polisy zaczęły drożeć w zastraszającym tempie i na próżno szukać ubezpieczyciela, który zaoferuje nam podobne stawki co w 2015 roku. Co bardziej sceptyczni, mogą doszukiwać się zmowy firm w zakresie wysokości stawek, bądź też wpływu rządu, by zmniejszyć liczbę kierowców w polskich drogach – mniej kierowców, to mniejsze korki i niższe zanieczyszczenie środowiska. Jak jednak jest naprawdę i ile zapłacimy za OC pod koniec 2016 roku?  

Składka składce nie równa

Wysokość składki OC obliczana jest na podstawie wielu czynników. Kierowca, decydując się na wybór konkretnej firmy musi liczyć się z tym, że przy wyliczaniu wysokości polisy weźmie ona pod uwagę m.in.:

 • dane samochodu (marka, model, rok produkcji oraz pojemność),
 • liczba lat ubezpieczenia, w tym lata bezszkodowej jazdy, (historia ubezpieczenia)
 • współużytkownicy pojazdu,
 • sposób użytkowania samochodu,
 • liczba rat,
 • miejsce zamieszkania,
 • forma płatności.

Jeżeli więc uwzględnialibyśmy powyższe czynniki moglibyśmy żywić nadzieję, że z roku na rok wysokość składki OC będzie coraz niższa, tym bardziej, że nasz samochód będzie o kolejny rok starszy, dłużej opłacamy OC, kolejny rok przejeździliśmy bez szkody … Nic bardziej mylnego.

Dla przykładu za używany, 14 letni pojazd w 2015 roku zapłaciliśmy 393 zł OC

Dane pojazdu:

Marka: MINI (BMW)

Model:  MINI Cooper S 1598cm3  120kw

W 2016 będziemy musieli zapłacić: 735 zł OC, chyba że zmienimy ubezpieczyciela.

Nowe wyższe składki objęły wszystkich właścicieli pojazdów i niestety więcej zapłacą młodzi i niedoświadczeni oraz właściciele starych pojazdów.

Skąd się wzięły podwyżki?

Nie ma jednego czynnika, który wpłynął na wyższe składki OC. W skrócie można powiedzieć, że:

 • zakończyła się wojna cenowa między ubezpieczycielami,
 • składki OC nie były podnoszone od ok. 10 lat,
 • spory poszkodowanych z ubezpieczycielami coraz częściej kończą się w sądzie, a sądy zasądzają kwoty, których ubezpieczyciele wcześniej nie przewidzieli.

Bo wyższe OC zapewnić ma godne odszkodowania i zadośćuczynienie, dzięki temu mają zakończyć  spory sądowe między poszkodowanymi a ubezpieczycielem. Ci, którzy chociaż raz doświadczyli wypadku i mięli okazję ubiegać się o odszkodowanie doskonale wiedzą o czym mowa. Często bowiem kwota, która została wypłacona nie pokrywała szkody w całości, a właściciel z własnych pieniędzy musiał pokryć różnicę naprawy samochodu.

Zasada pełnego wyrównywania straty poniesionej przez poszkodowanego przez długie lata była słuszną, ale teoretyczną figurą prawną, a sami poszkodowani często rezygnowali z dochodzenia swoich praw przed sądem. Czy dzięki wyższej składce OC będzie respektowana?

Straty firm ubezpieczeniowych z tytułu odszkodowań

Wraz ze wzrostem liczby spraw sądowych wnoszonych przez indywidualnych kierowców firmy ubezpieczeniowe zaczęły odczuwać wyraźny kryzys. Zagroziło to ich płynności finansowej.

W 2013 roku ubezpieczyciele umoczyli w komunikacyjnym OC „tylko” 266 mln zł, w 2014 – już 782 mln zł, a w 2015 aż 1,17 mld zł.

Wzrost wysokości składki ubezpieczeniowej ma zabezpieczyć interesy ubezpieczyciela. Zapłacą jednak klienci, szczególnie młodzi, którzy posiadają stary samochód:

 • bezszkodowych  + 30-40 proc.
 • właścicieli starych samochodów + 60-70 proc.
 • -sprawców szkody + 100 proc.

Jak znaleźć tanie OC?

Przed zakupem polisy warto przeprowadzić własne kalkulacji oraz porównać oferty różnych firm. Ubezpieczenie samochodu jest to kwestia indywidualna – zarówno między kierowcami jak i ubezpieczycielami, z tego względu powstają istotne różnice w cenach I tak np.

Ubezpieczenie samochodu AC, OC w 2015 roku kosztowało w AXA 1147 zł, a w 2016 propozycja wyniosła 1976 zł.

Marka: BMW Z3 /1998 rok

Model:  BMW Z3, 1895cm3 140kw

Propozycja ze strony PKO wyniosła: 1214 zł.

srednia_wartosc_oc

Źródło: tvn24.pl

Konkretni ubezpieczyciele nieco inaczej kalkulują ceny, przykładają nieco inną wagę do poszczególnych danych, a co za tym idzie przedstawiają klientom zróżnicowane oferty. Warto wiec poszukać, ponieważ mimo podwyżek można zaoszczędzić od kilku do kilkuset złotych.

Kierowcy, który mają samochód, nie mogą zrezygnować od tak z jego ubezpieczenia. Chyba, że pozbędą się auta, lub zaryzykują i będą zmuszeni zapłacić karę za brak ubezpieczenia w przypadku kontroli, czego oczywiście nie rekomendujemy.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top