Wkład własny a kredyt hipoteczny, co może nim być?

Już od stycznia 2017 roku wszyscy Ci ,którzy zamierzają w przyszłym roku nabyć własne lokum muszą liczyć się z utrudnieniami związanymi z podwyższeniem do 20 proc. wysokości wkładu własnego. Taką decyzję podjęła Komisja Nadzoru Finansowego – ma to zabezpieczyć interesy instytucji finansowych i w pewnym sensie stanowić dla nich gwarancję, że kredytobiorca będzie regularnie spłacał raty zobowiązania. Co poza gotówką, może być uznane za wkład własny klienta. Przeczytaj, zanik udasz się po kredyt mieszkaniowy.

Pełne kredytowanie nieruchomości

Do 2013 roku można było zaciągać kredyt na całą wartość nieruchomości, a nawet i jeszcze więcej. Dostępne były oferty na 100 – 120 procent wartości mieszkania, co dla wielu kredytobiorców było korzystnym rozwiązaniem, w przypadku gdy nie posiadali oni oszczędności. Mogliśmy nie tylko zakupić wymarzony przez siebie lokal, ale również go odremontować.  Praktyka ta została jednak ukrócona w 2013 roku. Wówczas to Komisja Nadzoru Finansowego podjęła decyzję i nałożyła na banki obowiązek wymagania od klientów co najmniej minimalnego kładu własnego.

Wysokość minimalnego wkładu własnego

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Zgodnie z zapisami Rekomendacji S Komisji Nadzoru Finansowego standardowo wymagany przez banki wkład własny zwiększał się systematycznie od 5 proc. w 2014 roku, 10 proc. w 2015 roku, 15 proc. obecnie, do docelowych 20 proc. od stycznia 2017 roku. Rekomendacja ta dopuszcza możliwość zastosowanie mniejszego wkładu własnego, lecz przy dodatkowym ubezpieczeniu lub zabezpieczeniu. Nie zmienia to jednak faktu, że klient i tak z własnej kieszeni musi wyłożyć przynajmniej tą 1/10 wartości nieruchomości – nie zawsze jednak w gotówce.

Co może być wkładem własnym?

Nie zawsze dysponujemy określoną gotówką w danym czasie. Tak samo jest w przypadku ubiegania się o kredyt mieszkaniowy. Co możemy wówczas zrobić i jak poradzić sobie z tym problemem?  Banki w zależności od stosowanej przez siebie polityki będą akceptować wkład własny również w nieco innej postaci np.:

  • gotówka,
  • udokumentowane oszczędności,
  • premia gwarancyjna z książeczki mieszkaniowej,
  • dofinansowanie wkładu własnego w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”,
  • wpłaty dokonane na poczet ceny zakupu lokalu,
  • wartość rynkowa działki, na której ma być prowadzona inwestycja,
  • udokumentowane poniesione koszty budowy,
  • udokumentowana wartość wykonanych robót i materiałów budowlanych,
  • udokumentowane koszty przygotowania inwestycji,
  • wartość lub określony procent wartości innej posiadanej nieruchomości

Podsumowując. Nie zawsze więc musimy dysponować gotówką, aby móc starać się o kredyt hipoteczny. Czasami wystarczy naprawdę niewiele starań, aby spełnić wszystkie formalności. Jeżeli mamy wątpliwości zawsze możemy się zwrócić o pomoc do doradcy finansowego, który pomoże wybrać nam najkorzystniejszą ofertę dostosowaną do naszych możliwości.

Chcesz porozmawiać z Ekspertem Finansowym na ten temat ?
(bezpłatnie i bez zobowiązań)
Tak, proszę o kontakt >
 

Udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top