Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

We dwójkę łatwiej spłacić kredyt mieszkaniowy

News Opublikowano: 05-12-2016

Wbrew obiegowej opinii, to czy bank udziela kredytu hipotecznego jednej, czy dwóm osobom, ma ogromny wpływ na bieżącą regulację zaciągniętego zobowiązania, na co wyraźnie wskazują badania opublikowane w grudniu 2016 roku przez Biuro Informacji Kredytowej.

Kredyt mieszkaniowy zaciągany przez pary lepiej spłacany

Z punktu widzenia każdego kredytodawcy, czyli zwykle banku, im więcej współkredytobiorców tym lepiej, bo oznacza to większe prawdopodobieństwo oddania pożyczonych środków na zakup nieruchomości przez klientów, ze względu na więcej źródeł dochodów i ich wyższą kwotę.

Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Biuro Informacji Kredytowej, więcej niż połowa kredytów hipotecznych, bo 65% udzielanych jest dwóm współkredytobiorcom, najczęściej są to oczywiście małżeństwa. Przeciętna wartość kredytu hipotecznego dla jednej osoby wynosi aktualnie 184,5 tys. złotych, a w przypadku pary kredytobiorców jest to 183,2 tys. złotych, jak widać więc, są to bardzo zbliżone kwoty.

Single również zaciągają kredyty i w ostatnich latach banki coraz częściej pożyczają środki na zakup mieszkania jednemu kredytobiorcy, ale taki kredyt hipoteczny jest z zasady obciążony większym ryzykiem, ze względu na to, że  w tym przypadku dochody uzyskuje tylko jedna osoba i w razie utraty pracy przez singla, może on bardzo szybko przestać regulować zobowiązanie w terminie ze względu na brak drugiego źródła dochodów.

W przypadku małżeństw, czy osób będących w związkach partnerskich, gdzie oboje kredytobiorców pracuje, szanse na terminową regulację długu hipotecznego, mimo przykrych zdarzeń losowych są znacznie większe.

Pamiętajmy, że kredyt hipoteczny to bardzo poważne zobowiązanie wobec banku, zanim podejmiemy decyzję o jego zaciągnięciu warto skonsultować się z doradcą finansowym, który pomoże nam w wyborze optymalnego produktu.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *