Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Wcześniejsze emerytury zagrożeniem dla budżetu państwa

News Opublikowano: 04-01-2017
podwyżka emerytur

Obniżenie wieku emerytalnego może mieć negatywne konsekwencje dla budżetu Państwa. Skutki decyzji o powrocie do starego wieku emerytalnego, czyli 65 lat dla mężczyzn i 60 dla kobiet, już teraz budzą niepokój analityków biznesowych. Konsekwencją tych decyzji ma być podwyższenie obciążeń podatkowych, co ma na celu sfinalizowanie wcześniejszych emerytur Polaków.

Obniżenie wieku emerytalnego i jego skutki dla budżetu

„Informacja Rady Ministrów dla Sejmu RP o skutkach obowiązywania ustawy z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych” – tak brzmi pełna nazwa dokumentu, w którym zostały sformułowane wnioski z obniżenia wieku emerytalnego.

Tylko w kolejnych 9 latach niższy wiek emerytalny będzie kosztować aż 133,4 mld złotych, co ma zostać zrekompensowane tzw. „suwakiem” pobierającym gotówkę z OFE, co nie zmienia faktu, że nadal pozostaje 113,7 mld zł deficytu finansów publicznych.

Szacunki skutków powrotu do poprzedniego wieku emerytalnego.

Katastrofalne skutki rządowych decyzji

W zależności od podjętych decyzji prognozy do roku 2030 wskazują, że deficyt FUS wyniesie aż 50-80 mld zł rocznie. Aby zabezpieczyć fundusze państwa, rząd planuje m.in.. szusowanie studentów oraz osób uczących się. Ponadto władza chce oskładkować każdą umowę o dzieło oraz umowę – zlecenie w pełnej wysokości. Zmiany nie uderzą jedynie w grupy uprzywilejowane: rolników, policjantów, sędziów oraz prokuratorów.

Proponowana reforma emerytalna jest doskonałym przykładem na to, jak nowy rząd walczy z problemami, które sam wcześniej stworzył.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *