Wypowiedzenie kredytu hipotecznego to sytuacja, której chciałby uniknąć każdy kredytobiorca, natomiast bank do podjęcia takiej decyzji potrzebuje poważnych przesłanek. Każdy klient powinien być świadomy, w jakich okolicznościach bank może wypowiedzieć umowę kredytową, aby uniknąć ich następstw, które potrafią być niesamowicie kłopotliwe.
Spis treści
Co sprawdzić przed podpisaniem umowy?


Podpisując umowę kredytową klient ma szansę wykorzystać pieniądze na dowolny lub ściśle sprecyzowany cel w zależności od tego czy w grę wchodzi kredyt gotówkowy bądź kredyt hipoteczny. W momencie wynegocjowania z bankiem najbardziej korzystnej oferty powinniśmy dokładnie zapoznać się z umową. Niewielu klientów ma świadomość, że może zaproponować zmiany w umowie, na które bank może rzecz jasna przystać lub je odrzucić. Kredyty konsumenckie, a więc takie, które trafiają do osób fizycznych, natomiast ich wysokość nie przekracza 255 500 złotych, muszą mieć ściśle sprecyzowane warunki umowy traktujące o możliwości wypowiedzenia kredytu.
Jakie są najczęstsze przyczyny wypowiedzenia kredytu?
Nie da się ukryć, iż najczęstszą przyczyną wypowiedzenia kredytu są problemy z płynnością finansową. Na ogół przejawiają się one trudnościami z uregulowaniem co najmniej kilku rat, które nie zostały wpłacone na konto banku. W zależności od polityki tej instytucji finansowej przyczyną wypowiedzenia kredytu mogą być dwie nieopłacone raty, po których bank przesyła monity i wezwanie do zapłaty. Brak reakcji ze strony klienta sprawia, iż umowa zostaje wypowiedziana. Czasami zdarza się, że banki w bardziej preferencyjny sposób podchodzą do nieuregulowanych w terminie rat, gdy monity zaczynają wysyłać po odnotowaniu trzech lub czterech brakujących płatności. Drugą przyczyną, która może być podstawą wypowiedzenia umowy jest wprowadzenie banku w błąd, co może polegać na przedstawieniu sfałszowanych zaświadczeń lub kłamstwu w dokumentach związanych z sytuacją finansową kredytobiorcy.
Utrata dobrze płatnej pracy przekłada się z kolei na bardzo wyraźne obniżenie zdolności kredytowej, co jest kolejnym argumentem, jakiego może użyć bank zainteresowany wypowiedzeniem nam umowy kredytowej. Warto zwrócić uwagę, że banki nie podejmują takiego kroku z błahego powodu, a utrata źródła dochodu nie jest sytuacją bez wyjścia. Banki mogą zaproponować wówczas dodatkowe zabezpieczenie kredytu, co może polegać na dołączeniu do zobowiązania współkredytobiorcy. Spadek wartości zabezpieczenia to kolejna przyczyna zainteresowania banku lepszym zabezpieczeniem, a brak takowego skutkuje rozwiązaniem umowy. Niewielkie szanse na powodzenie ma chęć wykorzystania środków pozyskanych z kredytu na inny cel niż klient podał we wniosku, ponieważ banki bardzo skrupulatnie weryfikują tę kwestię.
Jakie są konsekwencje wypowiedzenia kredytu


Wypowiedzenie umowy kredytowej zobowiązuje klienta do spłaty całego długu. Termin wypowiedzenia wynosi 30 dni, choć zgodnie z prawem skraca się go do 7 dni, gdy mamy do czynienia z zagrożeniem upadłością. Banki zobowiązane przepisami zawsze podają przyczynę wypowiedzenia umowy.