W jaki sposób nie powinniśmy oszczędzać na emeryturę?

Praktycznie każdego dnia mamy szansę natknąć się na informacje na temat kiepskiej kondycji systemu emerytalnego. Wielu obywateli wychodzi z założenia, iż istnieją niewielkie szanse na uzyskanie państwowej emerytury. Jednak ich niewielki odsetek podejmuje decyzję o samodzielnym oszczędzaniu. Z kolei aktywnie oszczędzający bardzo często popełniają istotne błędy, które wykluczają spokojną starość.

Realne możliwości ZUS-u to wypłata świadczenia minimalnego

Problemy związane z wypłatą świadczeń emerytalnych mogą okazać się naturalnym następstwem niżu demograficznego, który skutkuje starzeniem się polskiego społeczeństwa. Tegoroczny przegląd emerytalny zrealizowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych utwierdził wiele osób w przekonaniu, iż maksimum, które uda się „wycisnąć” z ZUS-u to zaledwie świadczenie minimalne.

Rozpocznij oszczędzanie możliwie najszybciej

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Łatwo dojść do wniosku, że możliwość pracy pomimo wieku będzie miało bardzo niewiele osób. W związku z tym zdecydowanie bardziej pożądane będzie regularne oszczędzanie, których gromadzenie powinniśmy rozpocząć możliwie jak najwcześniej. Rekomendowanymi produktami pozostają rachunki oszczędnościowe, fundusze inwestycyjne oraz lokaty. Przeszkodę w dużych zyskach stanowią obecnie oscylujące w granicach zera stopy procentowe, które nie pozwalają zarobić zbyt wiele bez ryzyka.

Pomyśl o inwestowaniu zamiast bezpiecznym oszczędzaniu

Priorytetem każdego oszczędzającego powinno być zagwarantowanie sobie satysfakcjonująco wysokiego zysku. Procent składany towarzyszący zbliżonym do zera stopom procentowym nie daje imponującego rezultatu. Okazuje się, iż szerokie grono ekspertów rekomenduje, aby zapomnieć o stuprocentowym bezpieczeństwie gromadzonych środków, ponieważ ewentualność wprowadzenia ujemnych stóp procentowych może spowodować, iż nasze oszczędzanie będzie skrajnie nieefektywne. Niektóre rzekomo „bezpieczne inwestycje”, do których grona zaliczają się choćby polisy inwestycyjne pozwalają zarobić wszystkim, ale nie klientowi, który w końcowym rozrachunku wychodzi „na zero”. Wygląda na to, iż nadmierne zadłużenie może sprawić, iż reklamowane jako bezpieczne papiery skarbowe i lokaty bankowe staną się aktywami najbardziej zagrożonymi.

Pamiętaj o dywersyfikacji portfela

Doskonałym pomysłem pozostaje dywersyfikacja portfela, dzięki czemu możemy stać się posiadaczami akcji, portfela spółek dywidendowych, surowców tj. złoto, obligacji oraz środków pieniężnych. Niewątpliwie każdy człowiek rozpoczynający oszczędzanie na emeryturę powinien zdobyć podstawową wiedzę na ten temat. Korzystanie z porad ekspertów wydawałoby się najprostszym rozwiązaniem, aczkolwiek przeszłość udowadnia, iż takowi potrafią się mylić.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top