W co zainwestować 10 000 zł?

niebo

Regularne oszczędzanie to bardzo przydatny nawyk, ale nie mniej ważne jest umiejętne zarządzanie zgromadzonymi środkami. Co zrobić z pierwszą „większą” kwotą, jaką uda nam się odłożyć? W co najlepiej zainwestować 10 000 złotych? Na te pytania postaramy odpowiedzieć się w dalszej części wpisu.

Jak inwestować 10 000 zł – lokaty i konta oszczędnościowe?

Aktualnie ze względu na bardzo niskie oprocentowanie depozytów, lokowanie oszczędności w tych produktach nie jest najlepszym rozwiązaniem. Najlepsze krótkoterminowe depozyty dają dziś około 4,00% zysków, co nie bez powodu jest dla wielu osób mało zachęcające do deponowania pieniędzy. Znalezienie naprawdę atrakcyjnie oprocentowanej lokaty graniczy obecnie z cudem.

Przypomnijmy, że od oprocentowania depozytu odliczany jest jeszcze tzw. podatek Belki. Co to oznacza? Od lokaty bankowej na poziomie około 4,00% musimy jeszcze odliczyć 19% podatku, co jeszcze bardziej pomniejsza nasz potencjalny zarobek. Podobnie wygląda kwestia kont oszczędnościowych, ich oprocentowanie możemy uznać za czysto symboliczne. W co zatem warto zainwestować 10 000 złotych?

Zainwestować 10 000 zł w fundusze?

Skoro bezpieczne produkty inwestycyjne nie oferują obecnie atrakcyjnych zysków (lub choćby względnie poprawnych), przyjrzymy się produktom, które wiążą się z nieco większym ryzykiem, czyli funduszom. Inwestowanie w tego typu produkty wymaga jednak pewnej elementarnej choćby wiedzy, ale niektóre fundusze mogą pozwolić nam nawet na 7-10% zysk. Dlatego jeśli mamy nieco więcej czasu, warto podszkolić się w tej dziedzinie.

Oczywiście musimy uzbroić się w cierpliwość i nastawić się na minimum rok, a nawet kilka lat inwestowania. Mniejszy zysk, ale i większe bezpieczeństwo oferują nam obligacje skarbowe, ale tutaj zarobek jest proporcjonalny do lokat bankowych.

Czy warto zainwestować 10 000 zł w złoto?

Całkiem ciekawą alternatywą jest inwestowanie w złoto. Zakup monet bulionowych, czy sztabek złota uchroni nasze oszczędności przed inflacją i jest jedną z bardziej uniwersalnych metod inwestycji, na której praktycznie nie da się stracić. Złoto to królewski kruszec, który zawsze będzie w cenie.

Mimo, że dla wielu osób 10 000 złotych może wydawać się sporą kwotą i dorobkiem całego życia, tak naprawdę nie są to środki, które pozwalają na duże inwestycje (na przykład w nieruchomości) i osiągnięcie pokaźnego zysku w krótkim czasie. Trudno wskazać jedno uniwersalne rozwiązanie w przypadku takiej kwoty. Co nie oznacza, że nie warto podejmować prób inwestowania w różne produkty. Całkiem perspektywiczne wydaje się inwestowanie z złoto lub ewentualnie fundusze (tutaj wymagana jest pewna wiedza).

Najgorszym rozwiązaniem jest trzymanie oszczędności w domu – każdy świadomy inwestor wie, że pieniądze nie mogą bezczynnie leżeć, powinny na siebie zarabiać.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top