Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

W 2016 roku trudniej o kredyt hipoteczny

Opublikowano: 17-12-2015 zdolność kredytowa

Kredyt hipoteczny to dla wielu Polaków jedyna szansa na zakup własnego mieszkania. Osoby, które planują kupno nieruchomości w najbliższym czasie, powinny pospieszyć się ze składaniem wniosku, ponieważ w 2016 wchodzi w życie niekorzystna zmiana.

Większy wkład własny

Zgodni z Rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, od stycznia nowego roku minimalny wkład własny do zaciągnięcia kredytu hipotecznego będzie wynosił 15%. Poziom ten zostanie podwyższony z dotychczasowych 10%, aby ograniczyć ilość niespłacanych kredytów bankowych. To nie koniec zmian. W 2017 roku potencjalni kredytobiorcy będą musieli dysponować już 20% wkładem własnym. Jednak istnieje pewien wyjątek, który ułatwi sytuację osobom mającym problem ze zgromadzeniem większego wkładu własnego. Dopuszczalne będzie utrzymanie wkładu na obecnym poziomie 10%, ale ubiegający się o kredyt hipoteczny będzie musiał dodatkowo ubezpieczyć brakujące 5 punktów procentowych. Gwarancję zabezpieczenia będzie mogła stanowić blokada środków na rachunku, środki pochodzące z III filara lub denominowane w złotych dłużnych papierach wartościowych NBP lub Skarbu Państwa.

Inne wymogi do spełnienia

Rekomendacja S poza podniesieniem poziomu wkładu własnego wprowadza też inne zmiany. Zgodnie z nowymi wytycznymi, od przyszłego roku banki powinny udzielać klientom kredytów hipotecznych wyłącznie w walucie, w jakiej kredytobiorcy otrzymują swoje wynagrodzenie. Ponadto standardowy okres spłaty kredytu powinien wynosić 25 lat, a dla osób z dłuższym okresem spłaty nie więcej niż 35 lat. Komisja wprowadziła również wskaźnik Dtl określający stosunek wydatków związanych z kredytem w porównaniu z zarobkami kredytobiorcy. W przypadku klientów o przeciętnych dochodach, wskaźnik nie może przekraczać 40%.

Powyższe regulacje wpływają na dostępność kredytów hipotecznych, szczególnie dla osób o mniej zasobnym portfelu. Wszyscy planujący zakup nieruchomości w ciągu najbliższych kilku lat powinni gruntownie przekalkulować, czy warto czekać i ryzykować konieczność spełniania kolejnych coraz bardziej surowych wymagań Komisji Nadzoru Finansowego.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 5.0/5 (liczba glosow: 1)
W 2016 roku trudniej o kredyt hipoteczny, W 2016 roku trudniej o kredyt hipoteczny, 5.0 out of 5 based on 1 rating W 2016 roku trudniej o kredyt hipoteczny
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *