W 2014 roku szykują się zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Mieszkanie dla Młodych

Pprogram „Mieszkanie dla Młodych” doczeka się znacznych zmian, które mają wpłynąć korzystnie na możliwości uzyskania kredytu hipotecznego. Zmiany mają zostać wprowadzone w 2015 roku, natomiast nowelizacja ustawy ma doprecyzować kwestie związane z wkładem własnym. Obecnie brak ścisłych wytycznych w tym zakresie jest przyczyną faktu, iż wiele rodzin nie może uzyskać środków na swoją pierwszą nieruchomość.

Kredyt łatwiej otrzymają rodziny

Nowelizacja ustawy ma także przynieść kolejne ułatwienia dla osób samotnych bądź rodzin wychowujących co najmniej dwójkę dzieci – poinformowało Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju. Osoby samotne lub rodziny z dwójką dzieci będą mogły liczyć na 20-procentowe dofinansowanie, natomiast trójka dzieci skutkowałaby dopłatą w wysokości 25%. Mieszkanie dla Młodych w obecnej formie pozwala uzyskać 15-procentowe dofinansowanie w stosunku do ogólnej wartości mieszkania niezależnie od tego, ile dzieci jest w rodzinie. Trzecie i kolejne dziecko na przestrzeni najbliższych lat pozwala uzyskać kolejne 5% dofinansowania przy obecnym kształcie programu. Warto zwrócić uwagę, że zaledwie co dwunasta rodzina ubiegająca się o kredyt z wykorzystaniem programu Mieszkanie dla Młodych posiadała więcej niż jedno dziecko.

Będzie łatwiej o zdolność kredytową

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Nowe przepisy zwiastują kolejne ułatwienia w zakresie zdolności kredytowej, jaką chcą osiągnąć potencjalni kredytobiorcy. Na chwilę obecną zbyt niska zdolność kredytowa może skutkować koniecznością zaciągnięcia kredytu hipotecznego wspólnie z członkami rodziny, a więc między innymi rodzeństwem, ich małżonkami, ojczymem, macochą bądź teściami. W przyszłym roku pole manewru będzie zdecydowanie większe, bowiem o kredyt będziemy mogli starać się choćby z dziewczyną, z którą żyjemy w nieformalnym związku, ponieważ nie będzie przeciwko temu żadnych prawnych ograniczeń.

Ułatwienia nie tylko dla kredytobiorców

Kolejną kwestią, jaką pod uwagę podczas nowelizowania ustawy, ma wziąć Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju jest dostosowanie przepisów do tych, które obowiązują spółdzielnie mieszkaniowe. Okazuje się, że dotychczas kredyt w ramach programu Mieszkanie dla Młodych był niedostępny w wielu spółdzielniach. Powodem tego był fakt, iż wnioskując o dofinansowanie byliśmy zmuszeni wpisać precyzyjną wartość mieszkania, natomiast spółdzielnia ma prawo rozliczyć koszty budowy na przestrzeni pół roku od momentu oddania lokalu. Potencjalni kredytobiorcy zabiegali w takiej sytuacji o ustalenie odgórnej ceny przez spółdzielnię, która pozostałaby już na stałym poziomie i umożliwiła uczestnictwo w programie Mieszkanie dla Młodych.

Co jeszcze przyniesie nowelizacja MdM?

Nowelizacja ustawy ma także doprecyzować kwestie, które okazały się niezbyt wyczerpująco wyjaśnione. Mowa tu między innymi o możliwości uzyskania dofinansowania, gdy mamy zamiar zaadaptować budynek do celów mieszkalnych. Klienci, którzy rozważają złożenie wniosku o dofinansowanie, ale nie posiadają dzieci raczej nie powinni zwlekać z tą decyzją, bowiem z ich punktu widzenia zmieni się niewiele.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

  Scroll to top