Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ustawa o kredycie hipotecznym utrudni zaciągniecie kredytu

News Opublikowano: 19-01-2017

Ustawa o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami może znacząco utrudnić zaciągnięcie kredytu. Zmiana zasad na jakich wynagradzani mają być doradcy oraz pośrednicy finansowi może w konsekwencji doprowadzić do zniknięcia ich z rynku. Instytucje finansowe, chcąc bronić swoich interesów już teraz zaczęły zatrudniać pracowników, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, rezygnując tym samym z umów o pracę. Skutkiem wprowadzenia nowych regulacji prawnych będzie także utrata możliwości swobodnego porównywania ofert banków.

Wprowadzony w styczniu projekt ustawy o kredycie hipotecznym i nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami zakłada, że kredytodawca nie może przekazywać pośrednikowi wynagrodzenia z tytułu wykonywania czynności pośrednictwa kredytu hipotecznego.

Kredyty hipoteczne w 2015 roku

Jak wynika z raportu PwC wartość kredytów hipotecznych udzielonych w 2015 roku przy udziale pośredników finansowych wyniosła ok. 19 mld zł. Jeden doradca w ciągu roku zawiera przeciętnie ok. 7 transakcji, a prowizja pobierana przez niego jest porównywalna do prowizji banku i wynosi ok. 2,3 proc. wartości kredytu.

Ustawa o kredycie hipotecznym

Planowana zmiana systemu pośrednictwa kredytowego może doprowadzić do faktycznej likwidacji branży, a także w efekcie uderzyć w potencjalnych kredytobiorców. Dotychczas bezpłatna usługa, zniknie z rynku, tym bardziej, że kredytobiorcy mając dodatkowo zapłacić pośrednikowi pójdą bezpośrednio do banków.

Kredytobiorca bez wsparcia

Klient, który dotychczas korzystał z bezpłatnych usług pośredników, zmuszony będzie iść bezpośrednio do banku, co wiąże się z tym, że utrudniona będzie możliwość porównywania ofert różnych instytucji finansowych.

Przewiduje się, że w mniejszych miejscowościach klienci będą wybierać te banki, które mieszczą się najbliżej ich miejsca zamieszkania. Z kolei banki będą musiały zatrudnić dodatkowych ludzi do obsługi kredytów, co zwiększy ich koszty.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *