Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ustawa hipoteczna wpłynie na wzrost marży?

Opublikowano: 21-06-2016 dom

Nabycie nieruchomości ze wsparciem finansowym banku to jedyny sposób na własne cztery kąty dla zdecydowanej większości polskich kredytobiorców. Niestety początek 2016 roku nie był zbyt szczęśliwy dla osób zainteresowanych kupnem mieszkania na kredyt. Wzrost przeciętnej marży kredytów hipotecznych z 1,70 pod koniec 2015 do ponad 2,20% na początku tego roku z pewnością był mocno odczuwalny dla wielu klientów banków.

Marże kredytowe znów pójdą w górę?

Jak prognozują rynkowi eksperci to nie koniec złych wiadomości dla klientów zainteresowanych zaciągnięciem kredytu mieszkaniowego – marże hipoteczne najprawdopodobniej dalej będą rosły w 2016 roku. Dlaczego? Wszystko przez tzw. ustawę hipoteczną, nad którą intensywnie pracuje Ministerstwo Finansów (będzie ona chroniła interesy klientów banków).

Ile banki zarabiają na marżach?

Nie da się zaprzeczyć, że kredytodawcy zarabiają na kredytobiorcach krocie. My zaciągamy kredyt na kilkaset tysięcy złotych, który w najgorszym przypadku będziemy spłacać przez 30 lat, a bank zarabia na nas 20 do nawet 55% wartości nabytej nieruchomości. Jedną z części składowych tego zysku jest marża. W jaki sposób bank ją ustala?

Kalkując, że przykładowo postawi klientowi warunek wykupu ubezpieczenia, założenia konta osobistego, karty kredytowej, czy skorzystania z innej bankowej usługi. Ustawa hipoteczna sprawi, że banki będą miały ograniczone pole manewru, bo zakazane będzie stosowanie tzw. sprzedaży wiązanej. Instytucje finansowe nie będą mogły wciskać kredytobiorcom produktów dodatkowych według własnego uznania.

Przykładowo obecnie marża w jednym z banków wynosi 3,50%, natomiast jeśli kredytobiorca wykupi dodatkowe produkty, będzie mógł obniżyć wysokość marży o ponad 1,5% – co przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego na 300 000 złotych, czy nawet więcej robi ogromną różnicę. W momencie, gdy Ministerstwo Finansów zakaże oferowania bankom takiej opcji obniżki marży, z pewnością wpłynie to automatycznie na ich wzrost, bo w końcu banki to instytucje nastawione na zysk.

Nowe przepisy, które niedługo wejdą w życie ukrócą nie do końca prawidłowe praktyki banków, skutkiem czego instytucje te będą miały mniej okazji do zarobienia na kredytobiorcach, jednak nie trudno się domyślić, że banki z pewnością odbiją sobie te „niedogodności” wynikłe ze zmiany prawa w inny sposób, czyli podwyższając marże i tak wyjdą „na swoje”, a my będziemy musieli głębiej sięgnąć do portfela.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *