Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ustawa hipoteczna ratunkiem dla kredytobiorców w tarapatach?

Opublikowano: 05-07-2016 dom

W ostatnich latach w Polsce wynikło wiele kontrowersji związanych z kredytami hipotecznymi, zwłaszcza tymi zaciągniętymi we frankach szwajcarskich. Kredyt hipoteczny przerósł część tzw. frankowiczów, którzy kompletnie nie radzili sobie z terminową spłatą zobowiązania. Rząd chcąc uniknąć w przyszłości podobnych problemów, postanowił przygotować projekt tzw. ustawy hipotecznej, która ma na celu bardziej chronić tych, którzy sięgają po kredyty mieszkaniowe. Na jakie udogodnienia mogą liczyć już niedługo dłużnicy?

6 miesięcy na sprzedaż nieruchomości

Jednym z rozwiązań proponowanych przez Ministerstwo Finansów jest złożenie wniosku o restrukturyzację, jednak w przypadku odrzucenia takiego dokumentu przez kredytodawcę, kredytobiorca będzie mógł sprzedać mieszkanie na kredyt i to w ciągu pół roku. Bank będzie więc musiał poczekać 6 miesięcy z wszczęciem działań windykacyjnych wobec klienta, który nie radzi sobie z terminową spłatą rat zobowiązania.

W przypadku, gdy środki pieniężne ze sprzedaży nieruchomości pokryją cały kredyt hipoteczny – kredytobiorca jest wolny od długu. W innym razie, bank będzie zobowiązany do zaoferowania klientowi rozłożenia pozostałej do spłacenia kwoty na raty (uwzględniając możliwości finansowe i sytuację życiową kredytobiorcy).

Warto podkreślić, że kredytodawca nie będzie mógł wypowiedzieć kredytobiorcy kredytu mieszkaniowego przez cały okres trwania restrukturyzacji długu. W przypadku odrzucenia wniosku o restrukturyzację, instytucja finansowa będzie musiała w drobiazgowy sposób wyjaśnić wnioskującemu powód wydania decyzji odmownej.

To nie wszystko. Bank nie tylko nie będzie mógł zbyt pochopnie rozpocząć działań windykacyjnych, ale i obciążyć kredytobiorcy opłatami z nimi związanymi. Ten zapis z pewnością ucieszy wielu dłużników, którzy nie radzą sobie z regulowaniem rat kredytu mieszkaniowego.

Restrukturyzacja kredytu uratuje dłużników?

Zgodnie z prawem bankowym, kredytodawca ma obowiązek zaproponowania dłużnikowi restrukturyzację zaciągniętego kredytu mieszkaniowego, a nowa ustawa hipoteczna ma skłaniać banki do podejmowania rozmów z zadłużonymi klientami, a nie zrywania umowy kredytowej i rozpoczynania procedur windykacyjnych, jak niejednokrotnie miało to miejsce dotychczas.

Jak widać, zaproponowany projekt ustawy hipotecznej ułatwi kredytobiorcom w trudnej sytuacji materialnej regulowanie zaciągniętego długu. Banki będą musiały stawiać na rozmowę z klientem i i brać pod uwagę rozwiązanie, które będzie korzystne dla obu strony, a nie tylko dla kredytodawcy.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *