Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ustawa frankowa ujawnia kolejne błędy

News Opublikowano: 19-08-2016

Na ostateczny kształt ustawy frankowej i jej wejście w życie oczekuje wielu frankowiczów, jak wynika jednak z analizy Expandera jest w niej błąd, który zawyża wartość spreadu. W praktyce oznacza to tylko tyle, że kredytobiorcy, którzy już wyliczyli sobie kwotę zwrotu spreju na podstawie opublikowanych wzorów zamieszczonych w projekcie ustawy mogą być rozczarowani. Poniżej zamieszczamy poprawny sposób wyliczenia, który zgodny jest z pisemnymi założeniami.

Czym jest spread walutowy?

Spread walutowy to nic innego jak różnica między kursem sprzedaży a ceną kupna aktywów. Wynosi on zazwyczaj kilka procent, a udzielający kredytu bank przelicza go po kursie kupna (niższym) waluty kredytu, natomiast przy spłacie uwzględnia dzienny kurs sprzedaży (wyższy) tej waluty.

Na czym polega błąd w ustawie frankowej?

Błąd w ustawie frankowej może rozczarować wielu frankowiczów. Przyjmując, że kredyt we frankach udzielony został na kwotę 300 000 zł i wypłacony po kursie 2,40 zł, co oznacza, że zadłużenie wyniesie 125 tys. franków. W tym samym dniu kursy NBP wynosiły np.: średni 2,50 zł, kupna 2,48 zł, sprzedaży 2,52 zł. Gdyby więc bank w ogóle nie stosował spreadów i wykorzystał do przeliczeń kurs średni NBP, to zadłużenie wyniosłoby 120 tys. franków. Dzięki takiemu wyliczeniu kredytodawca wyskałby 5 tys. franków.

Zgodnie z założeniami nowej ustawy frankowej część tej nadwyżki instytucja musiałaby zwrócić. W przypadku natomiast zastosowania formuły podanej dla kredytu indeksowanego, kwota zwrotu miałaby wynieść 5254 franki, co oznacza, że banki musiałyby oddać więcej niż faktycznie zarobiły. Gdzie więc tkwi błąd? Dotyczy on formuły wyliczenia kwoty zwrotu spreadu naliczonego przy wypłacie kredytu indeksowanego, który to odnosi się do kursu sprzedaży NBP. Ten jest wyższy od kursu średniego, co powoduje, że klient dostałby wyższy zwrot niż faktycznie naliczony spread.

Jak poprawnie wyliczyć kwotę dla kredytu indeksowanego?

Zgodnie z analizą firmy Expander poprawna formuła dla kredytu indeksowanego powinna wyglądać następująco:

WRK1 = [kwota kredytu w PLN / kurs kupna banku] – [kwota kredytu w PLN / (kurs kupna NBP * 0,995)]

Ile faktycznie wyniesie kwota zwrotu?

Z wyliczeń firmy Expander wynika również, że kwoty zwrotów będą zróżnicowane w zależności od kilku czynników, wśród których wymienia się: datę, zawarcia umowy kredytowej oraz rodzaj banku. dzieje się tak dlatego, że w tym samym dniu w którym zawierana była umowa banku mogły stosować różne spready walutowe.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *