Kredyt konsumencki pozwala na sfinansowanie wielu materialnych potrzeb w bardzo szybki sposób. Jednak czasem osoba skuszona wizją atrakcyjnej promocji kredytu, żałuje podjęcia zobowiązania finansowego wobec banku. Pamiętajmy, że podpisanie umowy kredytowej nie jest decyzją ostateczną. Każdy kredytobiorca ma prawo do odstąpienia od umowy przez określony ustawowo czas, który wynosi 14 dni, bez podawania przyczyny. Jak wygląda procedura rezygnacji z kredytu konsumenckiego po podpisaniu dokumentów i o czym warto wiedzieć?
Spis treści
Jak zrezygnować z umowy o kredyt?


Poza przedstawieniem do podpisania umowy o kredyt, każdy bank ma obowiązek dołączyć do dokumentów również wzór oświadczenia o odstąpienie od umowy (z oznaczeniem adresu, na który oświadczenie o rezygnacji z umowy ma zostać wysłane). Kredytobiorca, który chce zrezygnować z kredytu musi dostarczyć osobiście do oddziału banku wypełniony wniosek, lub zrobić to za pośrednictwem poczty tradycyjnej (list polecony na adres kredytodawcy). Ze względów dowodowych warto zachować dowód nadania. Nawet, jeżeli oświadczenie zostanie wysłane 14-ego dnia i dotrze do banku 15-ego dnia, nie będzie to problem. Zwykle kredytobiorca ma 30 dni na zwrot środków od banku od momentu złożenia oświadczenia o rezygnacji. Jednak im szybciej to zrobimy tym lepiej dla naszego portfela, spłacimy po prostu mniej odsetek.
Umowa o kredyt – jakie są konsekwencje rezygnacji?
Przez umowę o kredyt konsumencki rozumie się umowę o kredyt w wysokości nie większej niż 255.550 zł albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska, który kredytodawca w zakresie swojej działalności udziela lub daje przyrzeczenie udzielenia konsumentowi (art. 3 ust. 1 Ustawy o kredycie konsumenckim – dalej u.k.k.).
Jeżeli odstąpimy od zobowiązania do 14 dni, nie czekają nas żadne konsekwencje zmiany decyzji. Instytucja finansowa nie ma prawa doliczyć kredytobiorcy za rezygnację z umowy żadnych karnych opłat. Jednak taki klient poza oddaniem pożyczonej kwoty musi również uiścić odsetki naliczone w czasie, kiedy faktycznie korzystał on z pożyczonych pieniędzy. Ponadto bank ma prawo domagać się od kredytobiorcy zwrotu kosztów opłat notarialnych, lub opłat na rzecz organów administracji publicznej.
Zakup towaru na raty i kredyt


W tym przypadku kredytobiorca również ma 14 dni na odstąpienie od umowy kredytowej (jest to tzw. umowa o kredyt wiązany). Jednak konsumenci, którzy zakupili towar na raty za pośrednictwem kredytu i rezygnują z umowy, muszą liczyć się z koniecznością sfinansowania nabytych dóbr np. za gotówkę. Mimo rozwiązania umowy o kredyt, umowa sprzedaży będzie nadal ważna, a sklep ma prawo nie przyjąć z powrotem zakupionego przez konsumenta towaru.
Pamiętajmy, że 14 dni to termin (minimum), w którym mamy pełne prawo do odstąpienia od umowy kredytowej bez obowiązku podawania jakiejkolwiek przyczyny. Jednak najlepiej nigdy nie musieć korzystać z tej opcji i dokładnie przemyśleć faktyczną konieczność zaciągnięcia kredytu przed udaniem się do banku.