Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ujemne oprocentowanie lokat w wielu krajach

News Opublikowano: 31-08-2016
lokata-bankowa

Jak czytamy w sierpniu 2016 roku na portalu Strefa Biznesu, lokaty bankowe przynoszą coraz mniejsze zyski bankom w wielu różnych państwach, skutkiem czego w ponad 20 krajach klienci instytucji finansowych są zmuszeni dopłacać do lokat. Jak wygląda obecnie sytuacja na rynku depozytów w Polsce i za granicą?

Lokaty bankowe mało opłacalne nie tylko w Polsce

Nietrudno zauważyć, że banki oferują coraz mniej korzystne oprocentowanie lokat terminowych, ale na tle innych krajów sytuacja w Polsce nie jest taka zła. Co prawda średnie oprocentowanie polskiego depozytu na poziomie 1,50-1,60% nie zachęca do oszczędzania, ale w kilkudziesięciu państwach stopy oprocentowania są zerowe, a nawet minusowe. Przykładowo aktualnie w Danii stopa w banku centralnym jest na poziomie -0,65%, a w Japonii -0,10%.

Podstawowa stopa referencyjna w Polsce wynosi 1,5%, (co mimo historycznie niskiego poziomu) w zestawieniu z innymi państwami wygląda optymistycznie. Oczywiście to niewielkie pocieszenie, dla osób trzymających swoje środki na polskich rachunkach.

Pewnym rozwiązaniem jest lokowanie pieniędzy w funduszach inwestycyjnych, jednak te produkty obarczone są większym ryzykiem, a miłośnicy lokat, to zwykle osoby, dla których bezpieczeństwo środków stanowi priorytet. A fundusz to tego rodzaju produkt bankowy, który zamiast zysku, może przynieść klientowi straty.

Nie pozostaje więc nic innego, jak uzbrojenie się w cierpliwość. Na lokaty z oprocentowaniem na poziomie 5-6% jak jeszcze przed kilkoma laty, niestety przyjdzie nam długo, długo poczekać.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *