Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ubezpieczyciele nie traktują klientów z szacunkiem

Opublikowano: 25-09-2015 niepewność

Przez kilka ostatnich lat coraz większym zainteresowaniem cieszą się usługi agencji odszkodowawczych, choć sporą przeszkodą w dalszym rozwoju tej branży są nadużycia, których dopuszczają się firmy ubezpieczeniowe. Wiele z nich cechuje się niewłaściwym podejściem do klienta oraz mentalnością, która jest wręcz niedopuszczalna. Rośnie liczba klientów, którzy decydują się na skorzystanie z firm odpowiedzialnych za pozyskiwanie odszkodowań, do których doszło choćby wskutek wypadków komunikacyjnych. Klienci mogą dokonać takiego zgłoszenia zarówno osobiście do przedstawiciela handlowego, przez Internet, jak i przez telefon. Ich priorytetem jest chęć odzyskania pieniędzy, które faktycznie im się należą, gdy ubezpieczyciel robi problemy z wypłatą.

Ratunkiem agencje odszkodowawcze

Większość agencji odszkodowawczych pozyskuje samodzielnie blisko 90% klientów, którzy mają kłopoty z odszkodowaniem, gdy zaledwie 10% trafia do nich samodzielnie. W wielu wypadkach przedsiębiorcy, którzy posiadają wykupione odszkodowanie mogą liczyć na niższe kwoty od tych, które mógłby zasądzić sąd. Ubezpieczyciele starają się wykorzystać niewiedzę klienta, który może nie zorientować się, że przysługiwało mu wyższe odszkodowanie. Agencje odszkodowawcze odpowiedzialne są za udzielenie pomocy w zakresie skompletowania dokumentacji oraz podjęcia negocjacji z ubezpieczycielem, która najczęściej sprowadza się do żądania wyższego odszkodowania.

Porozumienie z ubezpieczycielem lub droga sądowa

Negocjacje mogą sprawić, iż agencja odszkodowawcza dojdzie do porozumienia z ubezpieczycielem gwarantując swojemu klientowi adekwatną do szkody wysokość rekompensaty, co sprawi, iż cały proces zakończy się na etapie rokowań. W przeciwnym wypadku zdecydowanie zaniżona kwota będąca propozycją towarzystwa ubezpieczeniowego sprawia, iż agencja dochodzi roszczeń klienta wykorzystując do tego celu drogę sądową. Klient, który nie ukrywa nic przed agencją odszkodowawczą ma rzecz jasna realne szanse na wygraną. Czasami bywa, że nieadekwatna wysokość żądania wysuwanego przez agencję związana jest z nieprecyzyjnym przedstawieniem sytuacji przez klienta. Agencje odszkodowawcze na ogół starają się wywalczyć dla klientów realną wysokość odszkodowania, która nie jest w żaden sposób zawyżona.

Jak zarabia agencja odszkodowawcza?

Większość agencji odszkodowawczych proponuje swoim klientom procentową wysokość wynagrodzenia, które będzie im przysługiwało, gdy doprowadzą sprawę do pozytywnego finału. Klienci, którym ubezpieczyciel zaproponował np. 100 tys. zł, gdy agencja wywalczyła dla niego 200 tys. zł będą zobowiązani do wypłacenia procentowej wartości honorarium od „nadwyżki”, jaką udało im się zdobyć. Najczęściej agencje odszkodowawcze w porozumieniu z klientem ustalają wysokość ich średniego wynagrodzenia określając je na poziomie zbliżonym lub nieco przekraczającym 20%. Skorzystanie z usług agencji nie wiąże się z żadnymi zaliczkami, a przegrana sprawa nie zobowiązuje klienta do ponoszenia jakichkolwiek opłat.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *