Polskie prawo gwarantuje osobom poniżej osiemnastego roku życia prawo do świadczeń zdrowotnych jeśli są obywatelami polskimi. Co z osobami, które znajdują się w grupie osób, które 18 lat ukończyły? W Polsce mamy całkiem spory odsetek osób studiujących na uczelniach wyższych. Posiadając status studenta często nie wiemy, że nie posiadamy ubezpieczenia lub nie jesteśmy zgłoszeni do NFZ. Warto zadbać o swój komfort i bezpieczeństwo i zastanowić się nad ubezpieczeniem na różne okoliczności.
Spis treści
Kto powinien zgłosić studentów do ubezpieczenia zdrowotnego NFZ?


Żeby korzystać z ubezpieczenia zdrowotnego NFZ studenci powinni zostać prawidłowo zgłoszeni. Takiego zgłoszenia mogą dokonać rodzice studenta do 26 roku życia, którzy posiadają ubezpieczenie w ramach pracy lub z innego tytułu. Warunkiem jest jednak, że student nie wykonuje pracy w oparciu o umowę o pracę oraz nie prowadzi własnej działalności. Zgłoszenia może dokonać również uczelnia czy też pracujący lub prowadzący własną działalność gospodarczą współmałżonek. Studenci zatrudnieni w oparciu o umowę o pracę ubezpieczani są przez pracodawcę.
Ubezpieczenie Kosztów Leczenia dodatkiem do ubezpieczenia studenta
Ubezpieczeni studenci mają możliwość rozszerzenia swojej polisy i wykupienia ubezpieczenia, które pokrywa koszty leczenia. Jest to ubezpieczenie, które w szczególności zainteresować powinno studentów, którzy wyjeżdżają za granicę turystycznie, do pracy czy też na praktyki czy staże. Student posiadający te ubezpieczenie w momencie wypadku podczas takiego wyjazdu ma zagwarantowane pokrycie kosztów związanych z przebywaniem w szpitalach, niezbędnych wizyt u lekarza czy też zakupu leków czy też transportu do kraju.
Ubezpieczenie od Następstw Nieszczęśliwych Wypadków dla studenta


Często wybieranym przez studentów dodatkowym ubezpieczeniem jest NNW, czyli ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Umożliwia ono w momencie odmrożenia, złamania czy odparzenia ubezpieczonemu studentowi ubieganie się o wypłatę odszkodowania. Wysokość takiego świadczenia ustalana jest na podstawie sumy ubezpieczenia oraz procentu uszczerbku zdrowia. Ustalany jest on przez powołaną komisję lekarską. Jest ono dobrowolne i nie pokrywa ono pokrycia kosztów związanych z leczeniem np. w placówce medycznej. Studenci często narażeni są na różnego rodzaju wypadki podczas przebywania na uczelni czy też zajęciach fizycznych w szkole, dlatego też ubezpieczenie NNW zabezpiecza ich.
Czy ubezpieczenie OC dla studenta to dobry pomysł?
Jak w przypadku ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków jest ono dobrowolne. Przydaje się ono w momencie, kiedy spowodujemy szkodę na rzeczy czy osobie do której ona należy. Odpowiedzialność przy ubezpieczeniu OC za nasze działania oraz koszty związane z jego skutkami przeniesione zostają na ubezpieczyciela. Wykupując ubezpieczenie warto pomyśleć o różnych sytuacjach w jakich możemy się znaleźć i uchronić nasz portfel przed niespodziewanymi kosztami.