Zima to idealna pora dla amatorów zimowych sportów. Każdego roku dużym zainteresowaniem cieszą się zarówno polskie, jak i zagraniczne stoki, które przyciągają narciarzy i snowboardzistów, którzy lubią szaleństwa na świeżym powietrzu. Oprócz odpowiedniego stroju i sprzętu należy rozważyć zakup ubezpieczenia, które pozwoli szaleć na stokach do woli.
Spis treści
Czy doświadczeni narciarze potrzebują ubezpieczenia?


Wydawać by się mogło, że narciarstwo to sport, który nie należy do niezwykle niebezpiecznych. Jest to prawda, sport ten mogą uprawiać ludzie w różnym wieku z różnym doświadczeniem i umiejętnościami. Jak wiadomo na stoku znajdziemy osoby z większym refleksem i amatorów, co naraża snowboardzistów czy narciarzy na różne kontuzje czy wypadki. Uszkodzeniu możemy nie tylko my ulec, ale także inni użytkownicy znajdujący się na stoku. Zawsze istnieje także zagrożenie związane z lawiną. Dlatego też nawet, jeśli dobrze radzimy sobie na stoku powinniśmy zabezpieczyć się na wypadek różnych wydarzeń wykupując ubezpieczenie narciarskie i nie martwić się, że ucierpi nasz portfel czy zdrowie podczas wypadu na narty.
Co obejmuje ubezpieczenie narciarskie?
Planując wyjazd na narty warto poszukać dobrego ubezpieczenia narciarskiego. Przeglądając oferty poszczególnych zakładów ubezpieczeń należy zwrócić aby dana polisa zawierała kilka najważniejszych usług. Powinna obejmować przede wszystkim koszty leczenia (KL), transportu i repatriacji, koszty związane z poszukiwaniem i ratownictwem górskim. Dodatkowo powinna zawierać ubezpieczenie sprzętu sportowego, OC za szkody wyrządzone osobom trzecim, Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków a także usługi Assistance.
Ubezpieczenie narciarskie – obowiązek czy kaprys?


Wiele osób zastanawia się czy takie ubezpieczenie jest rzeczywiście potrzebne i nie jest zbędnym wydatkiem. Jeśli wyjeżdżamy na narty w miejsce, które należy do Unii Europejskiej lub Islandii, Norwegii lub Szwajcarii mamy dostęp do darmowego korzystania z opieki medycznej. Aby jednak móc skorzystać z leczenia musimy posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Jest ona wydawana w regionalnych oddziałach NFZ nieodpłatnie. Podkreślić jednak trzeba, że nie obejmuje ona kosztów związanych z ratownictwem na stoku czy też transportu do kraju po wypadku. Jeśli potrzebujemy usług medycznych, które nie są darmowe koszty musimy ponieść samodzielnie. Dodatkowo nie gwarantuje ona odszkodowania w przypadku doznania uszczerbku na zdrowiu ani pokrycia kosztów kiedy spowodujemy wypadek i osoba trzecia zostanie poszkodowana.
Zakup ubezpieczenia narciarskiego
Wybierając się na zorganizowaną przez biuro wycieczkę należy wcześniej sprawdzić czy organizatorzy zapewniają nam poza zwykłym ubezpieczeniem ubezpieczenie narciarskie. Jeśli jednak nie oferują nam takiej polisy lub wybieramy się na samodzielnie zorganizowany wyjazd powinniśmy samodzielnie poszukać dobrego ubezpieczenia. Klienci mogą skorzystać z porównywarek ofert, które znajdą w internecie. Z pewnością przy ich pomocy łatwiej będzie wybrać odpowiednią ofertę dla siebie.