Wybór odpowiedniego ubezpieczenia na życie nie należy do łatwych. Wiele osób wychodzi z założenia, że skoro są młodzi i zdrowi mają czas na wykupienie tego rodzaju zabezpieczenia. Nic bardziej mylnego. Bezdyskusyjnie warto zdecydować się na polisę na życie, dzięki której małżonek czy dzieci otrzymują odpowiednie odszkodowanie w przypadku, gdy ciężko zachorujemy, zostaniemy inwalidami czy umrzemy. Polisę na życie można porównać do kredytu hipotecznego -to długotrwała inwestycja. Przed dokonaniem takiego wyboru należy dokładnie przeanalizować oferty dostępne na rynku.
Spis treści
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na życie?


Polisa na życie to ubezpieczenie naszych najbliższych przed stratami finansowymi, które mogą ich spotkać w razie naszej śmierci. Wiele rodzin korzysta z kredytów hipotecznych, które spłaca latami. Jeśli zdarzy się tak, że jedno z współmałżonków umrze bądź poważnie zachoruje domowy budżet znacznie się zmniejszy, a obowiązek spłaty zobowiązania zostanie przerzucony na jedną osobę. W przypadku gdzie rodzina posiada dzieci, sytuacja jest trudniejsza. Decyzja o zakupie takiego rodzaju ubezpieczenia jest szczególnie ważna dla ludzi posiadających małe dzieci lub tych, którzy nie posiadają kapitału na „czarną godzinę”.
Polisy na życie – rodzaje
Towarzystwa ubezpieczeniowe oprócz ubezpieczenia na życie w swoich ofertach posiadają różne polisy. Często możemy się spotkać z polisami na dożycie. Jest to ubezpieczenie, które zawierane jest na dany okres. W momencie osiągnięcia określonego wieku lub zakończenia obowiązywania ubezpieczenia otrzymujemy świadczenie. Należy podkreślić, że ten rodzaj polisy nie cieszy się zbyt dużą popularnością z racji tego, że w momencie kiedy osoba ubezpieczona umrze przed określonym czasem wpłacane przez niego składki przechodzą na własność danego ubezpieczyciela. Możemy zdecydować się jednak na wybór opcji mieszanej, czyli ubezpieczenia na życie i dożycie, gdzie nasi bliscy otrzymają część zgromadzonych świadczeń. Popularne są także ubezpieczenia grupowe, które wykupywane są w zakładzie pracy przez pracodawcę.
Od czego zależy cena polisy?


Jak w przypadku innych ubezpieczeń cena zależy od kilku czynników. Wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w swojej ofercie posiadają ubezpieczenia na życie. Warto podkreślić, że ceny uzależnione są od czynników tj. wykonywany przez nas zawód, stan zdrowia, posiadane przez nas nałogi czy uprawiany ryzykowny sport bądź hobby. Stawka wzrasta równomiernie z ryzykiem oraz kwotą ubezpieczenia. Jeśli rozszerzymy naszą polisę o takie zdarzenia jak poważna choroba lub inwalidztwo również kwota wzrośnie. Ogromny wpływ na wysokość składek ma również okres, na jaki wykupujemy polisę. Im dłuższy – tym wyższa składka. Ponadto warto rozważyć obniżenie sumy ubezpieczenia do rozsądnego poziomu, co przełoży się na niższe comiesięczne składki na polisę.
Kiedy nie otrzymamy świadczenia?
Śmierć w wyniku samobójstwa w pierwszych dwóch latach polisy, wojna, stan wojenny, atak terrorystyczny lub udział w zamieszkach – to tylko niektóre przyczyny, które mogą stanowić podstawę do niewypłacenia rodzinie świadczenia przez ubezpieczyciela. Warto dokładnie zapoznać się z listą okoliczności, w których ubezpieczyciel może uchylić się od wypłaty kwoty ubezpieczenia.