Ubezpieczenie kredytu hipotecznego – ile kosztuje?

ubezpieczenie

Ubezpieczenie kredytu hipotecznego to jeden z wydatków, który będzie towarzyszył każdemu kredytobiorcy podczas spłaty zobowiązania, jednak jego koszt może być bardzo zróżnicowany. Bardzo często zdarza się, że niską marżę i brak prowizji bank rekompensuje sobie wysokimi kosztami ubezpieczenia, które zmieniają się podczas okresu spłaty zadłużenia. Dotychczas bardzo często mogliśmy spotkać się z ofertami kredytów hipotecznych, które wymagały np. uiszczenia 2% lub 5% wartości kredytu na rzecz ubezpieczenia na życie bądź ubezpieczenia od utraty pracy.

Sposób obliczania składki ubezpieczenia kredytu hipotecznego

W ofertach polskich banków na stałe zagościły już składki ubezpieczeniowe, które traktują o dziesiętnych bądź setnych częściach procenta obecnego zadłużenia, które muszą być regulowane co miesiąc. Płacąc konkretną wartość procentową ogólnej kwoty kredytu mamy jasność, ile będzie kosztowało ubezpieczenie kredytu hipotecznego. Bardziej skomplikowanych obliczeń wymaga sytuacja, w której co miesiąc zmuszeni jesteśmy płacić inną kwotę. Warto poświęcić jednak nieco czasu, aby porównać atrakcyjność ofert, do czego nie wystarczy już skupienie się na wysokości marży oraz prowizji.

Jedno ubezpieczenie nie wystarczy!

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Decydując się na ubezpieczenie na życie możemy otrzymać ofertę opiewającą nawet na 10% wartości kredytu, aczkolwiek banki preferencyjnie podchodzą do możliwości skredytowania polisy, a więc rozłożenia jej na cały okres spłaty zobowiązania. Wybierając ubezpieczenie na życie należy pamiętać, iż to nie wszystko, bowiem na ogół obowiązuje ono przez kilka lat (np. 5 lat), a następnie wymagana jest obecność ubezpieczenia od utraty pracy i czasowej niezdolności do pracy, bowiem takie nieprzewidziane okoliczności mogłyby stać się przeszkodą w regularnej spłacie kredytu hipotecznego. Zdecydowana większość banków deklaruje, iż koszt ubezpieczenia kalkulowany jest w indywidualny sposób dla każdego klienta.

Ile może wynieść przykładowy koszt ubezpieczenia?

W niektórych wypadkach ubezpieczenie na życie może wymagać składki w wysokości 0,034% zadłużenia, co na przestrzeni kilkunastu lat i przy wysokiej kwocie kredytu może dać irracjonalną sumę. Warto jednocześnie podkreślić, iż bank może wymagać dodatkowo ubezpieczenia od utraty pracy, które będzie wiązało się z dodatkową wartością 0,0665% wartości zadłużenia. Pod tymi niewielkimi procentami kryją się w rzeczywistości ogromne sumy. Zaciągając kredyt hipoteczny na kwotę 300 tysięcy złotych wyżej wymienione składki ubezpieczeniowe będą wiązały się z wydatkiem przekraczającym 68 tysięcy złotych.

Niska marża i prowizja – wyższe koszty ubezpieczenia

Bardzo często banki proponują atrakcyjną ofertę kredytową, która charakteryzuje się niższą marżą i prowizją, jednak rekompensują sobie one to koniecznością wykupienia odpowiedniego pakietu ubezpieczeń. Z największym ryzykiem wiążą się ubezpieczenia kredytów hipotecznych, które nie są dostrzegalne gołym okiem w pierwszej chwili, a więc stanowią konkretny odsetek procentowy zadłużenia. Niewątpliwie kluczem do sukcesu są precyzyjne wyliczenia, które pozwolą określić atrakcyjność analizowanej oferty kredytu hipotecznego z ubezpieczeniem.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top