W dzisiejszych czasach istnieje wiele polis, które zabezpieczają nieruchomości czy też zdrowie, że można się w nich pogubić. Jak wiadomo, dla niektórych ważne jest ubezpieczenie własnego życia, dla innych – mieszkania bądź domu. Posiadacze przedsiębiorstw to kolejna grupa osób, które powinny poważnie rozważyć zakup ubezpieczenia własnej działalności. Ryzyko, że coś pójdzie nie tak jest ogromne, dlatego warto pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu własnego interesu i spać spokojnie, bez obaw, że z dnia na dzień stracimy źródło naszego dochodu.
Spis treści
Dla kogo ubezpieczenie firmy?


Ubezpieczenia firmy najczęściej mają szeroki i elastyczny zakres. Przedsiębiorcy rozważający skorzystanie z ubezpieczenia firmy mogą ją zabezpieczyć na wypadek pożaru czy zalania. Ubezpieczenia firmy oferują także ochronę nie tylko budynków czy lokali. Objęte ochroną są również rzeczy ruchome i nakłady inwestycyjne przed zniszczeniami chemicznymi, mechanicznymi, włamaniami, kradzieżą czy innymi szkodami. Warto podkreślić, że skorzystać z ubezpieczenia firmy mogą Ci właściciele, których wartość działalności nie jest wyższa niż 10 mln w jednej lokalizacji i nie większa niż 20 mln w kilku lokalizacjach.
Ile wynosi wysokość składki ubezpieczenia dla firm?
Wysokość składki na ubezpieczenie firmy może być różna. Zależy ona od wielu czynników. Uzależniona jest od zakresu ubezpieczenia, obrotu rocznego firmy, rodzaju działalności oraz prawdopodobieństwa wystąpienia jakiejkolwiek szkody. Na wyższą składkę ubezpieczenia powinni nastawić się także właściciele firm, którzy do prowadzenia działalności wykorzystują specjalistyczny i unikalny sprzęt. Przedsiębiorcy decydujący się na podstawowy pakiet ubezpieczenia mogą znaleźć ofertę, gdzie minimalna składka ubezpieczenia wynosi tylko 250 zł. Jest to ekonomiczny wariant, lecz oferuje dość okrojoną ochronę. Ubezpieczony ma do wyboru ubezpieczenie OC, ubezpieczenie firmy od pożaru lub kradzieży.
Ubezpieczenie firmy – co może być jego przedmiotem?


Do najczęściej ubezpieczanego majątku najczęściej należą lokale i budynki. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują także ubezpieczenia wyposażenia budynków, budowli wraz ze składnikami architektury (np. elewacje), nakładów inwestycyjnych czy też przedmioty pracowników bądź osób trzecich. Ubezpieczyć można także wartości pieniężne, przedmioty znajdujące się na zewnątrz budynków (np. reklamy, anteny) czy nawet szyby. Do właścicieli działalności gospodarczej zależy wybór zakresu takiego ubezpieczenia. Im więcej niespodziewanych zdarzeń obejmuje nasza polisa tym kwota miesięcznej składki wzrasta.
Czy warto ubezpieczyć firmę?
Prowadzenie działalności stwarza ryzyko utracenia dochodów, w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń losowych. Ubezpieczenie biznesu redukuje potencjalne zagrożenie i poprawia nasze bezpieczeństwo. Przedsiębiorcy nieposiadający takiego zabezpieczenia w razie problemów muszą ratować działalność kredytem firmowym, a w ostateczności zmuszeni są ogłosić upadłość. Dlatego też ważne jest wybranie polisy ubezpieczeniowej, która spełni nasze oczekiwania.