Ubezpieczenie AC – jak wybrać najlepsze?

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy nabywca samochodu ma obowiązek ubezpieczenia zakupionego pojazdu (OC), którego warunki reguluje ustawa. Kierowca może również dobrowolnie zdecydować się na ubezpieczenie AC, którego wybór jest trudniejszy, ze względu na większą liczbę istotnych parametrów niż w przypadku OC. Na co warto zwrócić uwagę przy wyborze polisy Autocaso, tak aby nie żałować podjętej decyzji?

Zakres ubezpieczenia AC

Im większym zakres Autocaso, tym dla nas lepiej. Przed podpisaniem umowy koniecznie sprawdźmy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU) od czego dokładnie będzie chroniła nas polisa. Ubezpieczyciel powinien uwzględnić przynajmniej takie zdarzenia jak:

  • kradzież pojazdu i jego elementów (koła, wycieraczki),
  • uszkodzenia pojazdu w wyniku zderzenia drogowego,
  • uszkodzenia pojazdu w wyniku pożaru, gradobicia, huraganu, powodzi i innych kataklizmów.

Nie wszystkie polisy AC posiadają te elementy ochrony, dlatego przeanalizujmy oferty wielu ubezpieczycieli i wybierzmy towarzystwo, które posiada pakiet skrojony na miarę naszych potrzeb.

Metoda ustalania wysokości szkody

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

Warto zwrócić uwagę na ten punkt i ustalić z ubezpieczycielem sposób rozliczenia szkody. Istnieją dwa warianty do wyboru: gotówkowy (kosztorysowy) oraz bezgotówkowy. W pierwszym przypadku otrzymujemy odszkodowanie na konto i sami wybieramy warsztat, w którym naprawiany będzie samochód. Druga opcja sprowadza się do tego, że zostawiamy uszkodzony pojazd w warsztacie samochodowym i odbieramy już naprawiony. Warto wybrać AC z bezgotówkowym sposobem likwidacji szkody. Mimo że jest nieco droższe, pozwala na zaoszczędzenie czasu i nerwów związanych z samodzielnym poszukiwaniem mechanika i rozliczaniem naprawy.

Udział własny w AC

Jednym z najskuteczniejszych sposobów regulowania wysokości składki za AC jest określenie odpowiedniego udziału własnego. Przykładowo, jeżeli zdecydujemy się na pokrycie 15% każdej powstałej szkody z własnej kieszeni, ubezpieczyciel pomniejszy kwotę każdego odszkodowania o powyższe 15%. Oczywiście możemy również zrezygnować z jakiejkolwiek wpłaty udziału własnego, ale automatycznie spowoduje to duży wzrost opłacanej składki.

Franczyza integralna

Określa minimum, poniżej którego towarzystwo ubezpieczeniowe nie wypłaci nam ubezpieczenia. Ubezpieczyciel nie ma obowiązku odpowiadać za nikłe szkody, których wartość nie przekracza przyjętej w umowie sumy (zwykle jest to 200-300 zł). Dlatego warto sprawdzić w umowie próg franczyzy integralnej przed jej podpisaniem.

Wycena pojazdu

Wycena samochodu w bardzo dużym stopniu wpływa na wysokość składek, jakie będzie musiał regulować właściciel pojazdu. Zwróćmy uwagę, aby wycena auta przez towarzystwo ubezpieczeniowe była jak najbardziej zbliżona do faktycznej wartości pojazdu. Dlatego warto przed wizytą u ubezpieczyciela poznać wartość swojego samochodu.

Kupno dobrego AC nie jest proste, ale nie niemożliwe. Pamiętajmy, aby nie kierować się wyłącznie najniższą ceną przy wyborze ubezpieczenia, ale także wnikliwie sprawdzać zakres i wszystkie składniki, jaki ono obejmuje.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top