Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ubezpieczenia rolnicze coraz popularniejsze

News Opublikowano: 26-08-2016
roolnictwo

Coraz więcej rolników decyduje się na wykupienie dobrowolnej polisy ubezpieczeniowej. Oznacza to, że są oni bardziej świadomi korzyści jakie wynikają z jej zakupu. Rośnie w szczególności zainteresowanie ubezpieczeniami dobrowolnymi w zakresie ubezpieczenia budynków gospodarczych, a także ochrona płodów rolnych i zwierząt gospodarczych przed skutkami nieplanowanych czynników zewnętrznych.

Dobrowolne ubezpieczenia rolnicze

Obowiązkowe ubezpieczenia obejmują zaledwie część majątku, stąd też rolnicy coraz częściej decydują się na nabycie dodatkowej polisy OC czy też ubezpieczenie budynków wchodzących w skład gospodarstwa rolnego. W tym drugim przypadku ubezpieczony zostaje sam budynek od ryzyk nazwanych, jak pożar, huragan, uderzenie pioruna, gradobicie czy też osuwanie się ziemi. Z kolei zakres obowiązkowej polisy OC rolników obejmuje wyłącznie jego odpowiedzialność cywilną i osób, które pozostają z nim we wspólnym gospodarstwie domowym lub też wyrządziły lub mogą wyrządzić szkodę podczas pracy w gospodarstwie.  

Z danych przedstawionych ostatnio przez KNF wynika, że po I kwartale 2016 roku liczba czynnych obowiązkowych polis ubezpieczenia budynków w gospodarstwach domowych przekroczyła 3,4 mln, natomiast obowiązkowego OC rolników – 1,36 mln. Co istotne, rolnicy coraz częściej poszerzają również zakres ochrony budynków o dodatkowe ryzyka nieobjęte ustawą, np. zalanie, stłuczenie, przepięcie, dewastacje itp., niemniej jednak nie zmienia to faktu, że nadal mało osób zdaje sobie sprawę z tego, że dobrowolna polisa może ochronić to, co daje typowe ubezpieczenie domu czy mieszkania.

Decydując się na zakup dodatkowej polisy ubezpieczeniowej warto w niej uwzględnić ubezpieczenie OC w życiu prywatnym, a także dopasować ją do potrzeb oraz liczby członków rodziny lub pracowników. Można oczywiście również zwrócić uwagę na ubezpieczenie assistance, czy pomoc ubezpieczyciela w przypadku powstania szkody.

Ceny dodatkowych polis ubezpieczeniowych zaczynają się już od kilkudziesięciu złotych rocznie.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *