Ubezpieczenia grupowe to rodzaj polisy, który towarzyszy nam na co dzień. Z takim ubezpieczeniem spotykamy się kiedy wysyłamy dziecko do szkoły, w pracy, podczas zaciągania kredytu i wielu innych sytuacjach życiowych. Czego możemy się spodziewać i czy warto posiadać takie ubezpieczenie?
Spis treści
Ubezpieczenie grupowe – co to dokładnie jest?
Wyjaśnienie pojęcia ubezpieczenia grupowego należy rozpocząć od wyjaśnienia co to dokładnie oznacza? Jest to rodzaj polisy, który obejmuje jakąś grupę osób. Mogą to być pracownicy danego zakładu pracy, klienci biura podróży, kredytobiorcy w danym banku, uczniowie, nauczyciele oraz pracownicy placówek edukacyjnych jak szkoła czy przedszkole czy też osoby kupujące polisę inwestycyjną. Posiadając jakąś grupę osób, ubezpieczający zawiera z firmą ubezpieczeniową umowę. Po jej podpisaniu ubezpieczeniem mogą zostać objęte osoby należące do danej grupy. Co ważne osoba objęta ubezpieczeniem grupowym nie ma możliwości negocjacji warunków takiej umowy, bo zakres ubezpieczenia i umowy ustalany przez między ubezpieczycielem, a osobą zawierającą taką umowę np. dyrektorem szkoły czy też pracodawcą. Aby przystąpić do takiego ubezpieczenia chętna osoba musi wypełnić deklarację dołączenia do umowy. Polisy grupowe dotyczą zdrowia lub życia.
Zalety ubezpieczenia grupowego
Jak w przypadku każdej polisy występują plusy i minusy. Do najważniejszych korzyści należy przede wszystkim cena. Takie ubezpieczenie jest tańsze od ubezpieczenia indywidualnego. Fakt, że umową objęta jest większa grupa ludzi skłania towarzystwa ubezpieczeniowe do przydzielenia lepszych warunków, które są opłacalne zarówno dla niego jak i ubezpieczającego. Kolejną zaletą takiego rozwiązania jest wygoda. Osoba, której zależy na ubezpieczeniu nie musi samodzielnie analizować ofert różnych firm. Oszczędza się dzięki temu sporo czasu, który przy samodzielnym wyborze musielibyśmy poświęcić na wczytywanie się w ogólne warunki ubezpieczenia poszczególnych towarzystw. Takie ubezpieczenia oferują szkoły i pracodawcy, co ogranicza się dla nas do wypełnienia deklaracji przystąpienia do umowy i wpłacania składek. Jesteśmy chronieni, bez konieczności przedstawiania ubezpieczycielowi naszego stanu zdrowia, co jest standardem przy ubezpieczeniach indywidualnych.
Wady polisy grupowej
Nie może być jednak tak kolorowo. Owszem rozwiązanie te wydaje się być idealne, jednak posiada również wady. Do największych wad należy zaliczyć fakt, że często osoby ubezpieczone grupowo nie mają pojęcia jaki jest zakres obowiązywania ubezpieczenia oraz na jaką kwotę jesteśmy ubezpieczeni. Równie wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że taka polisa nie jest obowiązkowa. Taka wygoda sprawia, że osoby objęte taką ochroną nie zastanawiają się nad swoimi prawami. Warto podkreślić również, że grupowe ubezpieczenie nie jest dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Czasem potrzebujemy dodatkowej ochrony, której możemy nie znaleźć w ofercie polisy grupowej, a niestety nie mamy możliwości włączenia jej do naszego ubezpieczenia.