Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

To już pewne – ustawa o BFG weszła w życie

News Opublikowano: 11-07-2016
bezpieczenstwo

Głosowanie nad ustawą o BFG momentami budziło w Sejmie skrajne emocje między opozycyjnymi obozami. Po wielu poprawkach, nowelizacja ustawy dotyczącej Bankowego Funduszu Gwarancyjnego została podpisana w czerwcu 2016 roku przez prezydenta Andrzeja Dudę. Jakie zmiany czekają banki w związku z nowymi przepisami?

Co zmieni ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym?

Unia Europejska złożyła pozew o nałożeniu na Polskę kary finansowej w związku z niewdrożeniem jej dyrektyw (50 000 euro za jeden dzień zwłoki), dlatego prace nad ustawą o BFG, którą rząd musiał dostosować do wymagań Unii Europejskiej odbywały się w ekspresowym tempie. Co zmienia podpis złożony przez prezydenta Dudę pod treścią tego dokumentu?

Ustawa o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym m.in. uprawni ministra finansów do ustalania zakresu pomocy dla SKOK-ów, które przymusowa restrukturyzacja obejmie dopiero od początku 2017 roku. Zmienią się również zasady księgowania bankowych składek (na Bankowy Fundusz Gwarancyjny) z rocznych na kwartalne.

Początkowo rząd planował przekazać na utworzenie nowego zrzeszenia banków spółdzielczych 20 mln euro, jednak ostatecznie będzie to „tylko” 10 mln. Z innych istotnych zmian warto wspomnieć o zmniejszeniu liczby członków Rady Bankowego Funduszu Gwarancyjnego do sześciu (wykluczony został m.in. przedstawiciel Związku Banków Polskich).

Podsumowując, celem ustawy jest ograniczenie zaangażowania pieniędzy podatników (w razie kryzysu finansowego) w ratowanie sektora bankowego-tak jak to było dotychczas. Nad prawidłowym przebiegiem restrukturyzacji będzie czuwał Bankowy Fundusz Gwarancyjny.

Malwina
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *