Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Terminy przedawnień długów zostaną skrócone

News Opublikowano: 17-02-2017

Masz dług w banku, czy gdziekolwiek indziej? Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje, aby terminy ich przedawnień były skrócone. Projekt nowelizacji Kodeksu Cywilnego zaproponowany przez resort z zespołem ekspertów i posłów, został właśnie przygotowany i niedługo trafi pod obrady sejmu.

Ile trzeba czekać na przedawnienie długu?

Dotychczas podstawowy termin przedawnienia wynosił 10 lat. Proponowane zmiany mają skróci go o 4, czyli do 6 lat. Dodatkowo po 3 latach, a nie po dziesięciu mają się przedawniać także zaległości, które zostały zatwierdzone przez sąd.

Istotną zmianą w projekcie ma być także zapis, że to sąd z własnej inicjatywy będzie badał przedawnienia. Dotychczas o taką procedurę musiał wnieść dłużnik.

Nowe przepisy mają na celu przede wszystkim usprawnić pracę sądów, ponieważ ustanie obrót przedawnionymi wierzytelnościami i w związku z tym zmaleje ilość pozwów do sądów. Postępowanie administracyjno – sądowe również ma być szybsze.

Szybsze umorzenie długu, co oznacza dla obywateli?

Zmiany w Kodeksie Cywilnym mają dać ludziom pewność, że nie będą mieli długu przez całe życie. Poseł Andrzej Mularczyk podkreśla, że dotychczas bardzo często starsze osoby, które kiedyś nie zapłaciły nawet drobnego rachunku po wielu latach „są nękane przez firmy windykacyjne, które domagają się kwot wielokrotnie wyższych od tych, które kiedyś dłużnik powinien zapłacić.” Taka zmiana w Kodeksie Cywilnym ma zapobiec podobnym sytuacjom.

Zmiany w Kodeksie Cywilnym nie będą jednak dotyczyć przedawnień w przypadku roszczeń dotyczących świadczeń okresowych tj. czynszu najmu czy dzierżawy i będą wynosiły trzy lata.

Nowe przepisy mają wejść w życie jeszcze w pierwszej połowie tego roku.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *