Szkolne NWW, czy warto?

Wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego wraca temat ubezpieczenia od nieszczęśliwych wypadków dla dziecka, które chociaż charakteryzuje się niską składką niekoniecznie jest opłacalne. Jeżeli więc decydujemy się ubezpieczyć dziecko NIE MUSIMY skorzystać z oferty prezentowanej przez szkołę. Tym bardziej, że niska składka oznacza najczęściej niewielkie odszkodowanie lub jego brak.

NWW w szkole

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Początek roku szkolnego niewątpliwie wiąże się ze sporą liczbą wydatków: zeszyty, książki, przybory itp., nic więc dziwnego, że większość rodziców decyduje się na zakup ubezpieczenia w szkole, ponieważ składka wynosi tam zwykle od 20 do 50 zł. Wprawdzie jest to zobowiązanie dobrowolne, niemniej jednak większość rodziców i tak uznaje je za priorytetowe nie zdając sobie jednak sprawy z tego, że warunki takiej polisy mogą być nieopłacalne. Warto więc sprawdzić jej warunki lub też ubezpieczyć dziecko na własną rękę.

Czy szkolna polisa NWW jest opłacalna?

Składki szkolnego ubezpieczenia zaczynają się już od 20 zł za rok. Wydaje się to atrakcyjna oferta, niemniej jednak w dłuższej perspektywie nie gwarantuje satysfakcjonujących odszkodowań w razie wypadku. Od wysokości składki ubezpieczenia zależy bowiem jego suma.

W przypadku polis ubezpieczeniowych NWW dla dzieci powinno się uwzględniać wysoką sumę ubezpieczenia, ponieważ najczęściej zgłaszanymi szkodami z tego typu polis są roszczenia, które dotyczą uszczerbków na ciele. Co ważne, zazwyczaj wypłata za taki wypadek wynosi 1 proc. sumy ubezpieczenia, która wynosi najczęściej 10 000 tys. zł.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Wybierając świadczenie NWW warto wcześniej zapoznać się z tabelami zamieszczonymi w treści Ogólnych Warunków Ubezpieczeń lub tych dołączonych do OWU. Znajdują się tam informacje jakie wagi przypisują ubezpieczyciele różnym uszczerbkom na zdrowiu. Im wyżej zostanie wyceniony dany raz, tym wyższa będzie kwota odszkodowania.

Procentowe uszczerbki na zdrowiu u poszczególnych ubezpieczycieli

Złamanie zębówSkręcenie / zwichnięcie kostkiZłamanie rękiZłamanie nogi Poparzenie
AXA TUiR0,5%1%5% 5%- 5%
ERGO Hestia1%8%6%7%2 %
Generali0,5%1%-5%2%-15%2%-10%1%-5%
PZU0,5%4%3%4-10%b.d.
UNIQA TU1%-3%1%-40%1%-35%1%-40%b.d
Warta 2,00%2,60%2,50%3,80%2,5%

Na podstawie: bankier.pl

Kiedy polisa nie gwarantuje odszkodowania?

W przypadku polisy NWW dla dziecka należy także zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach polisa nie gwarantuje uzyskania odszkodowania. Ubezpieczyciele określają sytuacje, w jakich nie będą one wypłacane. Przykłady takich zapisów (różne w zależności od ubezpieczyciela):

 • dziecko spędzi w szpitalu co najmniej 3 dni,
 • w przypadku złamania: gdy po takim zdarzeniu powstał trwały uszczerbek na zdrowiu,
 • dziecko zostanie pogryzione przez psa.

Warto wziąć takie zapisy pod uwagę, ponieważ w sytuacji, gdy np. dziecko zawodowo uprawia dany sport, ubezpieczyciel może odmówić wypłaty świadczenia, a do nagłych zdarzeń z udziałem niepełnoletnich dochodzi bardzo często. Nie kupujmy bezrefleksyjnie, gdyż może się okazać, że będą to pieniądze wyrzucone w błoto. Niestety, ale dużo szkolnych polis to z jednej strony niskie składki, a z drugiej – niskie świadczenia, co sprawia, że zanim zdecydujemy się wykupić polisę w szkole sprawdźmy dokładnie, za co płacimy.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top