Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Sprawdź, czy ktoś nie założył konta na Twoje nazwisko

News Opublikowano: 29-09-2016

Wyciek danych osobowych może mieć przykre konsekwencje. Aby zminimalizować to ryzyko Krajowy Rejestr Długów zaoferował możliwość bezpłatnego sprawdzenia, czy bank, firma pożyczkowa, operator telefoniczny lub jakakolwiek inny podmiot szukała w bazie PESEL informacji na nasz temat. Dodatkowo jeżeli podejrzewamy, że jakaś nieuprawniona osoba mogła skraść naszą tożsamość i założyć na nasze dane konto w banku, możemy to łatwo sprawdzić. Gdzie szukać takich informacji i jak je uzyskać?

Gdzie sprawdzić własne konto?

Odpowiedzi należy poszukiwać w Centralnej informacji o rachunkach, która to została utworzona po to, aby ułatwić spadkobiercom odnalezienie rachunków po zmarłych członkach rodziny. Zarządza nią Krajowa Izba Rozliczeniowa, która na co dzień zajmuje się m.in. rozliczeniami przelewów międzybankowych. Obecnie można w niej także uzyskać informacje o własnych kontach, szczególnie wówczas gdy podejrzewamy, że ktoś skradł naszą tożsamość i założył na nasze dane rachunek w banku. Warto przypomnieć, że jeszcze do niedawna zakładanie rachunków na skradzione dane było prawdziwą plagą. Oszuści wykorzystywali tzw. metodę na przelew weryfikacyjny.

Jak działali złodzieje?

Z raportów policyjnych wynika, że przestępcy podszywali się pod pracodawcę i prosili potencjalnych kandydatów o wysłanie przelewu na 1 zł na wskazany numer konta. Przelew ten miał rzekomo służyć do zweryfikowania danych, ale w praktyce aktywował konto w banku. Komisja Nadzoru Finansowego ukróciła jednak ten proceder, w wyniku czego większość banków zrezygnowała z możliwości otwierania kont przelewem. Od lipca br. system jest więc szczelniejszy.

Osoby, które podejrzewają oszustwo mogą za pomocą Centralnej Ewidencji o Rachunkach sprawdzić, czy przestępca założył konto na ich nazwisko. Aby to zrobić wystarczy udać się do dowolnej placówki banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-rozliczeniowej i złożyć specjalny wniosek. Co istotne, nie trzeba mieć tam konta osobistego. Bank w imieniu klienta wysyła zapytanie do CBR, a baza sprawdzi we wszystkich bankach, czy na takie nazwisko jest założony rachunek. Usługa ta jest jednak odpłatna.

Ile kosztuje usługa?

Sporządzenie i przekazanie zbiorczej informacji o rachunkach w bankach i SKOK-ach
BZ WBK 0,00 zł
Deutsche Bank 0,00 zł
Smart Bank 5,00 zł
Eurobank 6,00 zł
Credit Agricole Bank Polska 15,00 zł
Bank Pocztowy 15,00 zł
Getin Noble Bank 20,00 zł
PKO BP i Inteligo 25,00 zł
mBank 25,00 zł
Bank Millennium 25,00 zł
Orange Finanse 25,00 zł
BOŚ 25,00 zł
Bank Pekao 30,00 zł
Raiffeisen Polbank 30,00 zł
Alior Bank 40,00 zł
BGŻ BNP Paribas 50,00 zł
Plus Bank 50,00 zł
ING Bank Śląski 60,00 zł
Bank BPH 60,00 zł

Na podstawie: bankier.pl

Opłat za udzielenie informacji nie pobierają wyłącznie dwa banki: BZ WBK i Deutsche Bank.

Bezpieczeństwo naszych rachunków powinno być na pierwszym planie. Jeżeli więc podejrzewamy oszustwo, nie ociągajmy się i sprawdźmy, czy ktoś nie założył konta na nasze nazwisko, by ustrzec się od przykrych konsekwencji. Bo jak to mówi stare porzekadło, lepiej zapobiegać, niż leczyć.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Tagi:
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *