Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Skutki reformy emerytalnej dla gospodarki i Polaków

News Opublikowano: 24-07-2016

Odwrócenie reformy emerytalnej będzie miało katastrofalne skutki dla budżetu. Przewiduje się, że konieczne będzie poniesienie dodatkowych wydatków nawet na poziomie 140 mld zł do 2025 roku i aż 381 mld zł do 2035.

Reforma obniżająca wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn niesie z sobą rosnące zagrożenie dla budżetu państwa. Dodatkowo Biuro Analiz Sejmowych zwraca uwagę na fatalną sytuację kobiet w przypadku wejścia ustawy w życie z dniem 1 października 2017 roku. Propozycje zawarte w projekcie wzbudzają zastrzeżenia także ze względu na niekorzystne w długim okresie czasu skutki dla rynku pracy, finansów systemu emerytalnego i samych emerytów, w szczególności tych z młodszych roczników.

Dodatkowo w perspektywie kolejnych 50 lat, utracone korzyści budżetowe mogą sięgać ponad 1,4 bln zł.

Wysokość emerytur po odwróceniu reformy emerytalnej

Wysokość emerytur z nowego systemu emerytalnego jest już obecnie znacznie niższa niż tych ustalanych według starych zasad. Co to oznacza w praktyce? Mężczyzna urodzony w 1982 roku przechodząc na emeryturę w wieku 65 lat miałby otrzymywać świadczenia w kwocie 3009 zł. Gdyby jednak przeszedł na nią w wieku 67 lat jego emerytura mogłaby być wyższa nawet o 600 dodatkowych złotych.

Sytuacja kobiet w przypadku przejścia na emeryturę w wieku 60 lat byłaby jeszcze gorsza. Osoby urodzone w 1982 roku w momencie objęcia świadczeniem otrzymywałyby ok. 1764 zł. Jeżeli ta sama kobieta mogłaby przejść na emeryturę w wieku 67 lat wówczas dostawałaby aż 3404 zł.

Krytycy nowej reformy nie ukrywają, że uderzy ona przede wszystkim w kobiety, które dzięki starym zasadom mogłyby otrzymać na emeryturze dwukrotnie więcej pieniędzy.

Plusy reformy emerytalnej

Pomijając kwestie zdrowotne i potrzebę odpoczynku obniżenie wieku emerytalnego jest korzystne z punktu widzenia rynku pracy. Z danych GUS wynika, że na bezrobocie najbardziej narażani są słabo wykształceni mężczyźni w wieku powyżej 60 lat. Dodatkowo dla osób wieku 50 lat i więcej trafienie do rejestru osób bezrobotnych oznacza większe trudności ze znalezieniem pracy niż w przypadku osób młodych. Ludzie młodzi łatwiej bowiem wychodzą z bezrobocia.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *