Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Senat zaakceptował 65-procentowe dofinansowanie składek ubezpieczeń rolnych

Opublikowano: 01-06-2015 roolnictwo

Wszystko wskazuje na to, iż budżet państwa dofinansuje 65% składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich. Możliwość skorzystania z ubezpieczenia zyskają ponadto producenci owoców i warzyw, co ma związek z nowelizacją ustawy o ubezpieczeniach rolnych. Nowelizację ustawy bez konieczności wnoszenia poprawek we czwartek 21 maja zdecydował się zaakceptować Senat.

Dofinansowanie składek ubezpieczeń rolnych wzrosło z 50% do 65%

O słuszności wprowadzenia nowelizacji ustawy o ubezpieczeniu upraw wolnych i zwierząt gospodarskich przekonanych było 55 senatorów, którzy głosowali za przyjęciem nowelizacji. Przeciwnych nowelizacji było 29 senatorów, a jeden wstrzymał się od głosu. Najistotniejszą kwestią punktu widzenia rolników jest wysokość dofinansowania składki ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich, którą ustalono na poziomie 65%. Warto podkreślić, iż dotychczas obowiązywało 50-procentowe dofinansowanie.

Z dofinansowania skorzystają także producenci owoców i warzyw

Powody do radości mogą mieć także producenci warzyw i owoców, którzy od momentu wejścia w życie ustawy będą mogli skorzystać z dofinansowania składki o połowę (50%), które będzie mogło objąć maksymalnie 5% sumy ubezpieczenia. Producenci będą mogli skorzystać z ubezpieczenia uprawy zbóż, kukurydzy, rzepaku jarego, rzepiku, ziemniaków, a także buraków cukrowych, które wyniesie do 3,5% sumy ubezpieczenia. Na maksymalnie 5-procentową wartość sumy ubezpieczenia w formie dofinansowania mogą liczyć właściciele upraw rzepaku ozimego, warzyw gruntowych, chmielu, tytoniu, drzew oraz krzewów owocowych, a także truskawek i roślin strączkowych. Ubezpieczenia, które będą dofinansowane przez budżet państwa obejmują praktycznie każde ryzyko, do których zaliczana może być susza, gradobicie, przymrozek bądź powódź.

Nowy sposób składania wniosków ubezpieczeniowych

Nowelizacja ustawy o ubezpieczeniu upraw rolnych i zwierząt gospodarskich określa nowy sposób składania wniosków, do którego będą musiały dostosować się zakłady ubezpieczeniowe. W świetle nowych przepisów wnioski będą składane dwa razy do roku, po czym dwukrotnie w roku będzie następował zwrot poniesionych kosztów. Rządzący mają w planach ujednolicenie wzorów dokumentów, które będą spotykały się z powszechną akceptacją ministra rolnictwa oraz ministra finansów.

Nowelizacja skróci okres karencji z 30 do 14 dni

Ustawa w nowym brzmieniu skróciła okres karencji, po którym zakład ubezpieczeń przejmuje odpowiedzialność za wystąpienie suszy bądź powodzi. Do tej pory obowiązywało 30-dniowy okres karencji, jednak został on ograniczony do zaledwie 14 dni, na czym mogą skorzystać zarówno hodowcy, jak i producenci owoców oraz warzyw.

Możliwe będzie podpisanie umowy z grupą zakładów ubezpieczeń

W nowelizacji znalazły się również odpowiednie regulacje pozwalające na zawieranie umów ubezpieczenia upraw rolnych i zwierząt gospodarskich z grupą zakładów ubezpieczeń, które współdziałają na mocy porozumienia ko asekuracyjnego. Dzięki temu kilka zakładów ubezpieczeń ma szansę udzielić ochrony klientom, którymi są producenci rolni, a jednocześnie są odpowiedzialni za ryzyko w adekwatnych do własnych możliwości proporcjach.

Sebastian
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *