RRSO przy kredycie hipotecznym

dom

Na całkowity koszt kredytu hipotecznego, jaki będziemy musieli ponieść, składa się wiele różnych parametrów. Banki w swojej marketingowej strategii oczywiście skupiają się na podkreślaniu korzystnego oprocentowania produktu zadłużeniowego, umieszczając zwykle (najważniejsze dla kredytobiorcy) informacje o RRSO na samym dole broszury reklamowej. Co konkretnie kryje się pod tym terminem i dlaczego powinniśmy zwracać na niego uwagę w pierwszej kolejności przy porównywaniu różnych ofert kredytowych? Zapraszamy do dalszej części artykułu.

RRSO co to jest?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Terminologia bankowa zawiera mnóstwo obco brzmiących pojęć, które nie są znane wielu osobom starającym się o kredyt hipoteczny. Jednym z takich terminów jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która w najprostszym tłumaczeniu informuje nas o całkowitym koszcie kredytu hipotecznego (lub każdego innego produktu pożyczkowego) w ujęciu procentowym.

RRSO uwzględnia odsetki, prowizje dla banku, ubezpieczenie kredytu, opłaty za inne usługi, a także wartość pieniądza w czasie. To właśnie dzięki temu wskaźnikowi dowiemy się dokładnie, ile faktycznie będziemy musieli zapłacić za obsługę kredytu mieszkaniowego oraz jego przyznanie przez dany bank.

RRSO małym drukiem

Na mocy obowiązującej ustawy o kredycie konsumenckim, od 2011 roku banki mają prawny obowiązek informowania klienta o wysokości RRSO zarówno w masowych przekazach reklamowych, jak i indywidualnych ofertach.

Jednak jak pokazuje życie, instytucje finansowe starają się jak mogą ukryć wartość rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania przed wzrokiem klienta. Skąd to wiemy? Wystarczy przyjrzeć się bliżej pierwszej z brzegu reklamie kredytu hipotecznego, czy innego produktu zadłużeniowego. Nie trudno zauważyć, że RRSO jest napisane bardzo małą czcionką, gdzieś w dolnym rogu przekazu reklamowego.

Dlaczego banki nie eksponują informacji o RRSO?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

W takim razie skąd te sprytne zabiegi ze strony banków? Jak wiadomo instytucje finansowe nastawione są przede wszystkim na zysk. Jeżeli bank A reklamuje swój kredyt hipoteczny jako najtańszy na rynku, będzie eksponował powiększoną i wytłuszczoną czcionką niskie oprocentowanie, dzięki czemu wiele osób zainteresuje się ofertą, nie wgłębiając się w szczegóły. Natomiast nie trudno się domyślić, że bank i tak „wyjdzie na swoje” zawierając podwyższone stawki w pozostałych opłatach, które uwzględnia RRSO, i za które będzie musiał zapłacić niczego nieświadomy kredytobiorca. Niestety takie są realia rynkowe i mechanizmy marketingowe, które z powodzeniem stosują banki.

Podsumowując, aby móc dokładnie porównać oferty kredytów mieszkaniowych różnych banków, musimy poświęcić czas na wnikliwą lekturę warunków danych produktów – przede wszystkim wartości RRSO. Inne rozwiązanie to skorzystanie z pomocy doświadczonego doradcy finansowego, który doskonale wie, na co należy zwracać uwagę przy wyborze kredytu na zakup nieruchomości mieszkalnej.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)


  Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

  Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

  Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

  Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

  program tarcza antykryzysowa

  Tarcza antykryzysowa

  Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Scroll to top