Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Rośnie popularność małych domów jednorodzinnych

News Opublikowano: 24-09-2016

Zmieniające się gusta klientów skłaniają deweloperów do zmian w swoich ofertach, tym bardziej, że rośnie zainteresowanie domami jednorodzinnymi z małym metrażem, poniżej 100 mkw.

Zmiany upodobań klientów odpowiadają trendom w budownictwie jednorodzinnym. Z danych Głównego Urzędy Statystycznego wynika, że przeciętna powierzchnia domu wynosi obecnie 137 mkw. i w przeciągu 6 lat zmalała o ponad 7 mkw. Co istotne, jeszcze dwadzieścia lat temu średnia wielkość zabudowy jednorodzinnej wynosiła ponad 200 mkw. Były to tzw. „domy wielopokoleniowe”, w których żyło kilka generacji rodzina razem. Jak pokazują jednak najnowsze badania i analizy GUS obecnie odchodzą one do lamusa. Polacy coraz częściej wolą żyć na swoim. Chcą być właścicielami małego domu, którego nie będą musieli dzielić z rodzicami.

Mały, ciasny ale własny

Na rynku mieszkaniowym przeważają obecnie oferty domów o metrażu nie przekraczającym 150 mkw. Na ok. 2200 ofert domów jednorodzinnych zamieszczonych m.in. na portalu RynekPierwotny.pl 30 proc. z nich stanowi zabudowa o metrażu mniejszym niż 100 mkw. Są to najczęściej domy, które mieszczą 3-4 pokoje z kuchnią połączone z salonem oraz jedną łazienkę, bez podpiwniczenia i garażu. Postawione są one najczęściej na działce, która nie przekracza 500 – 600 mkw.

Wygodne i tanie

Małe domy jednorodzinne są przede wszystkim tańsze od tych wielopokoleniowych. Skierowane są do szerszych rzesz odbiorców, ponieważ łatwiej jest uzyskać na nie kredyt hipoteczny. Jest to z pewnością atrakcyjna oferta, ponieważ posiadanie, choćby małej, ale własnej działki zwiększa komfort, w porównaniu do wielorodzinnego budownictwa mieszkaniowego. Jedynym mankamentem, może być brak powierzchni użytkowej – takiej jak garaż czy pomieszczenie gospodarcze. Niewielkie projekty są pewnym kompromisem między niską ceną a prawdziwą wygodą życia w domu jednorodzinnym.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *