Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Rośnie liczba osób zagrożonych ubóstwem wśród emerytów i rencistów

News Opublikowano: 29-09-2016

5 proc. emerytów oraz 11 proc rencistów żyła w 2015 roku z skrajnym ubóstwie wynika z danych zaprezentowanych przez GUS. Nie są to dobre wiadomości jeżeli uwzględnimy reformę emerytalną, która nie napawa optymizmem. Nie dość, że może się okazać, że zabraknie pieniędzy na emerytury, to zwiększy się liczba osób żyjących w skrajnym ubóstwie.

Badania GUS nt. emerytów i rencistów

Wyniki badań GUS zostały przedstawione we wtorek na posiedzeniu sejmowej komisji polityki senioralnej i zostały opracowane na podstawie wyników reprezentacyjnego badania budżetów gospodarstw domowych realizowanego corocznie w tym okresie.

Jak wynika z raportu GUS, w 2015 roku w Polsce było 13,5 mln prywatnych gospodarstw domowych, z czego aż 35 pro. stanowiły gospodarstwa emerytów i rencistów.

Struktura dochodów emerytów i rencistów

Średni dochód rozporządzalny na jedną osobę w gospodarstwach emerytów i rencistów wynosił w 2015 roku ok. 1438 zł, z czego dochody pierwszej grupy były o 35,5 proc. wyższe niż rencistów. Zaobserwowano jednocześnie 4,7 proc. wzrost realnego przychodu w stosunku do 2014 roku.

Przeciętne wydatki w gospodarstwach domowych emerytów i rencistów wynosiły na jedną osobę 1181 zł i były o 2,7 proc. wyższe niż w 2014 roku.

Zróżnicowanie sytuacji ekonomicznej sprawia, że mamy do czynienia z trudną sytuacją bytową części gospodarstw domowych. Aż 5 proc emerytów i 11 proc. rencistów żyło w 2015 roku w skrajnym ubóstwie.

Na co wydawane są pieniądze?

Z badań GUS wynika, że najwyższy udział w strukturze wydatków emerytów i rencistów mają:

  • 50,1 proc – wydatki na żywność i napoje bezalkoholowe, opłaty związane z mieszkaniem,
  • 8,1 proc – wydatki na zdrowie.

O trudnej sytuacji bytowej emerytów i rencistów mówi się nieustannie w kontekście ustawy emerytalnej. Należy mieć nadzieję, że reformy rządowe pozwolą na znalezienie rozwiązania, które nie zrujnuje budżetu, a umożliwi tej grupie społecznej „spokojną egzystencję”.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *