Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Rosną wydatki związane z zakupem mieszkań

News Opublikowano: 09-10-2016

Okazuje się, iż z roku na rok Polacy muszą wydawać coraz większe kwoty na zakup nieruchomości. O większych wydatkach nie decydują wyższe ceny mieszkań, lecz pozostałe opłaty, które towarzyszą finalizacji tej transakcji.

Podatek bankowy został przerzucony na kredytobiorców

Na przestrzeni kilku ostatnich miesięcy wzrosły przede wszystkim koszty kredytów hipotecznych. Z raportu Lion’s Banku wynika, iż to właśnie najbardziej dotkliwy wydatek, z którym mają do czynienia potencjalni nabywcy nieruchomości. Wzrost kosztów związany jest głównie z podatkiem bankowym, który obowiązuje od początku roku. Banki rekompensują sobie konieczność płacenia wyższych niż dotychczas podatków przerzucając opłaty na kredytobiorców.

Banki surowiej oceniają zdolność kredytową klientów

Łatwo zaobserwować większe wymagania banków, którym muszą sprostać klienci ubiegający się o uzyskanie kredytu hipotecznego. W końcowym rozrachunku spada ilość udzielanych kredytów hipotecznych, a zarazem ich wartość. Wszystko za sprawą faktu, iż banki coraz surowiej oceniają zdolność kredytową klientów. Wystarczy przytoczyć, że jeszcze rok temu rodzina osiągająca dochód na poziomie 5000 zł netto mogła uzyskać kredyt na 30 lat na kwotę 450 tys. zł, gdy obecnie w jej zasięgu finansowym pozostaje zobowiązanie zaledwie na kwotę 370 tys. zł.

Koszt kredytu wzrósł o blisko 6,5%

Raport Lion’s Banku potwierdza, że koszty kredytu hipotecznego w ciągu roku wzrosły o blisko 6,5%. Warto podkreślić, iż przy zakupie nieruchomości w rachubę wchodzą także inne koszty, do których zaliczają się opłaty notarialne, sądowe oraz ewentualna konieczność wykupu ubezpieczenia od niskiego wkładu własnego.

Bartosz
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *