Projekt nowelizacji ustawy, która traktuje na temat programu Mieszkanie dla Młodych uwzględnia możliwość uzyskania dofinansowania przez rodzinę posiadającą co najmniej trójkę dzieci niezależnie od wieku współmałżonków lub osoby samotnej, która je wychowuje. Nowelizację ustawy zaakceptował Komitet Stały Rady Ministrów, dzięki czemu możemy spodziewać się, iż wkrótce wejdzie w życie.
Spis treści
Dla singli i rodzin z dwójką dzieci – MdM do 35 roku życia
Bezdzietnie osoby samotne lub rodziny z dwójką dzieci mogą uzyskać kredyt hipoteczny z rządowym dofinansowaniem pod warunkiem, iż młodszy z małżonków nie przekroczył 35 lat. Nowelizacja ustawy to kolejny krok w kierunku zaproponowania bardziej preferencyjnych warunków nabywania nieruchomości dla osób wielodzietnych. Wszystko za sprawą niewielkiego udziału zarówno osób, jak i rodzin wielodzietnych, które miały szansę skorzystać z dofinansowania w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zmiany pozwolą na ubieganie się o kredyt hipoteczny z rządowym wsparciem niezależnie od wieku potencjalnego kredytobiorcy, który jest jednocześnie posiadaczem rodziny wielodzietnej. Dotychczas niewielka dostępność programu Mieszkanie dla Młodych dla rodzin z co najmniej trójką dzieci była związana m.in. z faktem, iż w ponad 30% przypadków trzecie dziecko rodzą kobiety po 35 roku życia.
W 2015 roku pojawią się kolejne prorodzinne ulgi w MdM
W 2015 roku w programie Mieszkanie dla Młodych mają pojawić się kolejne korzystne rozwiązania dla dużych rodzin. Posiadacze dwójki dzieci będą mogli liczyć na zwiększenie dofinansowania z 15% do 20% wartości odtworzeniowej mieszkania. Bardziej preferencyjne warunki obejmą także posiadaczy trójki dzieci, którzy będą mogli liczyć na 30% wartości odtworzeniowej mieszkania, choć jeszcze obecnie obowiązuje wsparcie na poziomie 15%. Rodziny z trójką dzieci będą mogły ponadto liczyć na to, iż otrzymają dofinansowanie do większej powierzchni mieszkania. Standardowo dopłata obowiązuje do 50 metrów kwadratowych, natomiast rodziny wielodzietne otrzymają szansę dopłat do 65 m2. Warto podkreślić, iż wymogiem jest wówczas zakup mieszkania, które pod względem powierzchni będzie co najmniej równe lub większe niż 65 m2.
Masz trójkę dzieci? To nie musi być Twoje pierwsze mieszkanie!
Resort infrastruktury zdał sobie sprawę, iż posiadacze trójki dzieci niekoniecznie mogą żyć w odpowiednich warunkach. Zaproponowane zmiany obejmują także możliwość zniesienia wymogu pierwszego mieszkania dla rodzin lub osób z trójką dzieci. Wówczas celem kredytobiorcy musi być jednak poprawa warunków bytowych, w których żyją wspólnie z dziećmi.
Niewielkie zainteresowanie rodzin wielodzietnych w 2014 roku
Programem Mieszkanie dla Młodych w 2014 roku było zainteresowanych bardzo niewiele rodzin z co najmniej trójką dzieci. Na 12 948 umów, które podpisał Bank Gospodarstwa Krajowego zaledwie 36 podpisano z rodzinami z minimum trójką dzieci, co stanowi 0,28% wszystkich udzielonych kredytów. Beneficjentami programu są głównie osoby samotne, które podpisały 51,95% wszystkich umów kredytowych w ramach MdM.