Restrukturyzacja kredytu – na czym dokładnie polega?

Jak wiadomo nie każdy kredytobiorca radzi sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań. Czasem przeceniamy własne możliwości finansowe, a czasem dopadają nas nieprzewidziane losowe zdarzenia (choroba, inwalidztwo, śmierć współmałżonka), które utrudniają bieżące regulowanie comiesięcznych rat. Restrukturyzacja kredytu może okazać się ostatnią deską ratunku w pomyślnym rozwiązaniu sprawy z bankiem. Na czym dokładnie polega ta procedura i kiedy warto z niej skorzystać?

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Chciałbyś kredyt w CHF zamienić na PLN lub ... po prostu unieważnić umowę z bankiem?Dowiedz się więcej >

Tłumacząc bardzo ogólnie, restrukturyzacja polega na wprowadzeniu zmian w obrębie obowiązujących warunków spłaty kredytu, tak aby kredytobiorca był w stanie regulować dług (bez konieczności wszczęcia bardzo kosztownej procedury windykacyjnej). Restrukturyzacja to dobre rozwiązanie dla klientów, których sytuacja materialna uległa znacznemu pogorszeniu w porównaniu z okresem, gdy zaciągali kredyt.

Jakie są warianty restrukturyzacji długu?

Możliwości jest kilka. Jedną z opcji restrukturyzacji są tzw. wakacje kredytowe, czyli całkowite zawieszenie rat na kilka miesięcy. Możemy również na przykład przez pół roku lub rok spłacać same odsetki, a raty kapitałowe uregulować w późniejszym czasie, gdy nasza sytuacja finansowa ulegnie poprawie. Zadłużenie może również być rozłożone na więcej rat o niższej miesięcznej wartości, co oczywiście wydłuży całkowity okres spłaty kredytu.

Innym wariantem restrukturyzacji długu są zmiany w zakresie harmonogramu spłat zobowiązania wobec banku. Może się okazać, że kredytobiorcy będzie o wiele łatwiej regulować raty na początku każdego miesiąca, a nie na końcu jak dotychczas. Czasem drobne korekty w aneksie do umowy kredytowej mogą znacznie ułatwić kredytobiorcy regulację długu.

Jak starać się o restrukturyzację?

Szukasz specjalisty od ubezpieczeń, który pomoże zadbać Ci o to, abyś mógł Ty i Twoja rodzina spać spokojnie?Skontaktuj się z nami >

Pierwszy krok to zgromadzenie niezbędnych dokumentów wymaganych przez bank oraz poprawne wypełnienie wniosku, w którym musimy wyjaśnić przyczyny ubiegania się o restrukturyzację. Następnie bank zweryfikuje złożone dokumenty i w przypadku zgody na zmiany w umowie, podpisze aneks. Bądźmy świadomi, że kredytobiorca obciąży nas opłatą za sporządzenie aneksu do umowy.

Odmowa restrukturyzacji kredytu

Banki mają prawo odrzucić wniosek klienta o restrukturyzację kredytu. Jednym z powodów odrzucenia wniosku są błędy formalne (niekompletne dokumenty). Jednak zwykle banki podejmują odmowną decyzję, gdy po wyliczeniach okazuje się, że mimo restrukturyzacji prawdopodobieństwo spłaty kredytu przez dłużnika jest naprawdę nikłe. Wówczas bardzo często banki oferują w zamian kredyt po hipotekę, oczywiście droższy i mniej korzystny, ale czasami jest to jedyne wyjście, które uchroni nas przed działaniami windykacyjnymi, za które płaci (i to niemało) kredytobiorca.

Gdy zaczynają się nasze problemy ze spłatą kredytu – reagujmy od razu i natychmiastowo powiadamiajmy o naszej sytuacji bank, gdyż jemu również zależy na spłacie naszego zobowiązania. Im wcześniej skontaktujemy się z kredytodawcą, tym większe są szanse na dojście do porozumienia.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
(bezpłatnie i bez zobowiązan)






    Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

    Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

    Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

    Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać “na swoim” i cieszyć się...

    program tarcza antykryzysowa

    Tarcza antykryzysowa

    Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

    Dodaj komentarz

    Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

    Scroll to top