Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Rekordowo niska ilość wniosków w programie MdM

News Opublikowano: 07-09-2016
dom

Obserwowany od listopada 2015 roku wzrost sprzedaży mieszkań nakręcany niskimi stopami procentowymi i programem Mieszkanie dla Młodych uległ zahamowaniu. Chętnych na dopłaty jest coraz mniej, a także mają oni coraz trudniej. Z czego wynika taka sytuacja?

Rok 2015 w branży nieruchomości

Rok 2015 był wyjątkowo dobry dla deweloperów. Tylko w III kwartale w największych sześciu miastach Polski sprzedali oni ponad 13 tys. mieszkań. W perspektywie ostatnich dwóch lat nastąpił wzrost sprzedaży blisko 40 proc. Wpływ na to miały utrzymywane od dłuższego czasu na niskim poziomie stopy procentowe, a także nowe warunki rządowego programu MdM, które skłaniały klientów do zaciągania kredytów. Jak podał Bank Gospodarstwa Krajowego w listopadzie 2015 roku padł kolejny rekord liczby złożonych wniosków o dofinansowanie wkładu własnego na kwotę ponad 143 mln zł.

O dopłaty na mieszkanie coraz trudniej

Obecnie chętnych na dofinansowanie wkładu własnego jest coraz mniej. W sierpniu do BGK trafiły bowiem wnioski na łączną kwotę 15,6 mln zł. Przyczyn należy doszukiwać w samym BGK. W połowie marca skończyły się bowiem pieniądze na dofinansowanie w 2016 roku, a od lipca można ubiegać się jedynie o pieniądze przeznaczone na 2018 rok. Sytuacja może ulec zmianie dopiero na początku przyszłego roku, kiedy to zostanie odblokowana reszta środków na 2017 rok.  To prawie siedmiokrotny spadek sprzedaży, w porównaniu do średniej z ostatniego roku.

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych zastąpił w 2014 roku Rodzinę na Swoim. Początkowo zainteresowanie nim było stosunkowo niewielkie. Do września 2015 roku każdego miesiąca do BGK trafiały wnioski na kwotę średnio 33 mln zł. Dopiero nowelizacja ustawy i włączenie do programu nieruchomości z rynku wtórnego spowodowało znaczący wzrost zainteresowania dopłatami. Miesięczna sprzedaż wzrosła wówczas kilkukrotnie.

W związku z powyższym najprawdopodobniej do czasu wejścia w życie programu Mieszkanie Plus możemy być świadkami stale malejącego zainteresowania dopłatami. Nie zmienia to jednak faktu, że kredyty hipoteczne nadal pozostają najpopularniejszą formą finansowania zakupu własnego mieszkania.

Od początku działania programu Mieszkanie dla Młodych klienci złożyli do BGK wnioski o dopłaty na łączną kwotę wynoszącą ponad 1,8 mld zł.

 

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *