Rekomendacja S – wysokość wkładu własnego w kredycie hipotecznym będzie rosła

rekomendacja s

Potencjalni kredytobiorcy zainteresowani kredytem hipotecznym powinni być świadomi, iż przygotowana przez Komisję Nadzoru Finansowego Rekomendacja S może wkrótce utrudnić im uzyskanie środków na zakup wymarzonej nieruchomości. Obecnie nie ma możliwości zaciągnięcia kredytu hipotecznego, gdy nie będziemy posiadali wkładu własnego w odpowiedniej wysokości. Rodzi to konieczność oszczędności, które poświęcimy w poczet wkładu własnego. Z drugiej strony – może być to dla nas dobrym sposobem na zweryfikowanie, jaką dokładnie kwotę jesteśmy w stanie każdego miesiąca odłożyć – co równie dobrze możemy potraktować jako realną ocenę możliwości w zakresie spłaty rat kredytowych.

Jaki wkład własny „narzuca” nam rekomendacja S?

Komisja Nadzoru Finansowego w Rekomendacji S umieściła zapis o konieczności posiadania 5-procentowego wkładu własnego w stosunku do ogólnej wartości inwestycji. To część kwoty, która jest niezależna od środków, jakie zamierzamy pozyskać na podstawie zaciąganego kredytu hipotecznego. W wypadku kawalerki za 100 tysięcy złotych wkład własny musi wynieść co najmniej 5 tysięcy złotych, natomiast zakup domu za 400 tysięcy złotych rodzi konieczność posiadania 20 tysięcy złotych środków własnych. Specjaliści z branży finansowej gorąco polecają, aby wkład własny był rzeczywistymi środkami, które stanowią naszą własność. W przeciwnym wypadku może okazać się, że nie jesteśmy w stanie regularnie spłacać rat kredytu hipotecznego, a jednocześnie oddawać ratalnie pieniędzy pożyczonych od rodziny na poczet wkładu własnego.

Zdobyć wkład własny poprzez kredyt gotówkowy?

System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >
System rezerwacjiwizyt onlinedla Twojej firmyTestuj 30 dni za darmo >

W wielu wypadkach utopią wydaje się zdobycie wkładu własnego, dzięki skorzystaniu z kredytu gotówkowego. Nadmierne obciążenie ratami kredytowymi naszego miesięcznego budżetu może zakończyć się finansową katastrofą. Osiągnięcie stosownego wkładu własnego z użyciem kredytu gotówkowego może jednocześnie wpłynąć na obniżenie naszej zdolności kredytowej, a zarazem przełożyć się na brak możliwości zrealizowania inwestycji pomimo zaciągniętego kredytu gotówkowego.

Najlepszą metodą na zdobycie wkładu własnego są systematyczne oszczędności, które wymagają rzecz jasna cierpliwości, ale pozwalają osiągnąć cel bez dodatkowych zobowiązań kredytowych. Pieniądze przeznaczone na wkład własny do kredytu hipotecznego możemy przechowywać na rachunku oszczędnościowym lub lokacie krótkoterminowej, bowiem w obu przypadkach mamy szybki dostęp do gotówki, która może pełnić funkcję naszego wkładu własnego.

Wymogi wobec wkładu własnego będą rosły

Należy mieć świadomość, że zapisy Rekomendacji S stworzonej przez Komisję Nadzoru Finansowego traktują o systematycznym zwiększaniu się minimalnego wkładu własnego, którzy będzie towarzyszył podpisywaniu umowy o kredyt hipoteczny. W 2017 roku minimalny wkład własny będzie wynosił 20% ogólnych kosztów realizowanej inwestycji. Warto zwrócić uwagę, że niektóre banki już teraz wymagają 20-procentowego wkładu własnego, niejako wyprzedzając wymogi KNF.

Chcesz porozmawiać
z Ekspertem Finansowym
na ten temat?
(bezpłatnie i bez zobowiązan)

Kredyt hipoteczny dla osób nie będących w związku małżeńskim

Kredyt hipoteczny dla małżeństw, czy singla jest powszechny, jak jednak wynika z badań GUS, coraz więcej młodych osób woli...

Kredyt hipoteczny w Millennium Bank

Kredyt hipoteczny Millennium to oferta skierowana do wszystkich osób, które chcą w końcu zamieszkać „na swoim” i cieszyć się...

program tarcza antykryzysowa

Tarcza antykryzysowa

Tarcza Antykryzysowa to rozwiązanie, które ma wspomóc polskie firmy przed negatywnymi konsekwencjami pandemii Covid- 19. Specjalnie dla Was zebraliśmy...

Udostepnij:
Ocen na ile artykul byl dla Ciebe korzystny:
GD Star Rating
loading...
Rekomendacja S - wysokość wkładu własnego w kredycie hipotecznym będzie rosła

4.051

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top