Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Raty frankowców coraz wyższe – kto za to zapłaci?

News Opublikowano: 18-11-2016

Ostatnie wydarzenia na rynkach walutowych odbiły się w szczególności na klientach spłacających kredyt walutowy. Ich raty są najwyższe od „czarnego czwartku” z początku 2015 roku, pomimo, że wskaźnik LIBOR nadal pozostaje na poziomie zbliżonym do historycznych minimów.

Co dalej z frankowiczami?

Zobowiązania klientów, którzy spłacają kredyt walutowy są coraz wyższe. Za franka szwajcarskiego w tym tygodniu trzeba zapłacić od 4,10 – 4,12 zł. Oznacza to, że w listopadzie raty będą znacznie wyższe niż w poprzednich miesiącach. Wpływ na to miały m.in. wybory prezydenckie w USA. O ile więcej zapłacimy w tym miesiącu? Osoba, która zaciągnęła 30 – letni kredyt (2008 roku) z jednoprocentową marżą opiewającą na 300 tys. zł. zapłaci w tym miesiącu o ok. 60-70 zł więcej.

Droższy kurs franka oznacza zwiększony koszt obsługi długu, aczkolwiek windują także aktualną wartość zadłużenia wyrażoną w złotych. Jeżeli więc w 2008 roku pożyczyliśmy 300 tys., obecnie do spłacenia będziemy mięli blisko 410 tys.

Wysokość bieżącego zadłużenia w złotych dla kredytów we frankach i w złotych na 300 tys.

wysokosc_raty_frank_szawjcarski

Źródło: bankier.pl

Obecnie trwają prace nad projektem mającym na celu pomoc frankowiczom. Nie jest to jednak zadanie łatwe, ponieważ każdy rządowy projekt ma swoje plusy i minusy. Musimy liczyć się z dodatkowymi wydatkami rządu na ten cel, co zostanie tak naprawdę pokryte z pieniędzy podatników. Posłowie dyskutują nad trzema rozwiązaniami:

  • Projekt prezydencki zakłada zwrot kredytobiorcom kwot pobranych w związku ze stosowaniem przez banki spreadów walutowych.
  • Projekt Kukiz`15 zakłada restrukturyzację zobowiązań w oparciu o rzeczywiście wypłaconą klientowi kwotę w złotych na początku obowiązywania umowy.
  • Projekt PO promuje ideę „podziału kosztów” restrukturyzacji pomiędzy bank, a kredytobiorcę.

Który projekt zyska aprobatę Sejmowej Komisji ds. Finansów Publicznych? Na razie nic nie wiadomo, oprócz tego, że kredytobiorcom coraz trudniej spłacać miesięczne zobowiązania.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *