Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ranking kredytów hipotecznych – marzec 2017

Opublikowano: 13-03-2017

Kredyty hipoteczne to wciąż najczęściej wybierany sposób na sfinalizowanie zakupu własnego mieszkania na preferencyjnych warunkach. Wynika to przede wszystkim z braku możliwości jednorazowego wyłożenia odpowiedniego kapitału bez wsparcia ze strony sektora bankowego. Aby ułatwić klientom podjęcie decyzji przygotowaliśmy ranking kredytów hipotecznych dostępnych na polskim rynku.

Wkład własny przy ubieganiu się o kredyt

Nowy rok przyniósł znaczące zmiany jeżeli chodzi o ubieganie się o kredyt hipoteczny. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację ich dotyczącą (tzw. Rekomendacja S). W związku z tym osoba starająca się o kredyt w 2017 roku musi wnieść wkład własny w minimalnej wysokości 10% wartości nieruchomości. Jednak w tym roku standardowa wysokość wkładu własnego będzie wynosić 20%.

Stopy procentowe NBP a oprocentowanie kredytu hipotecznego

Wysokość stóp procentowych NBP ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, a co za tym idzie na jego łączny koszt. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 1,50 proc., co jest dobrą wiadomością dla wszystkich kredytobiorców. Niski poziom stóp procentowych to niższe oprocentowanie kredytu. Przewiduje się, że sytuacja taka powinna się utrzymać na rynku do czasu aż wzrośnie stopa inflacji.

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Oferta kredytów hipotecznych jest bardzo bogata, co oznacza, że wybór najkorzystniejszej opcji wcale nie jest prosty. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy następujące dane:

  • oprocentowanie kredytu hipotecznego,
  • rata kredytu,
  • marża,
  • prowizja.

Porównując oferty kredytów hipotecznych założyliśmy, że cena mieszkania wynosi 300 000 zł. Z uwagi, że klient posiada środki własne (wkład własny), kwota kredytu, jaki chciałby uzyskać to 200 000 tys. Zobowiązanie wobec banku chce spłacać w miesięcznych ratach równych przez 30 kolejnych lat.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Stopa oprocentowania (RRSO), pełni rolę zestandaryzowanego miernika kosztu kredytu. Pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie oferty kredytów hipotecznych. W marcu najniższe oprocentowanie kredytu poniżej 3,0% miał wyłącznie PKO Bank Polski.
Zaobserwowaliśmy jednak nieznaczny wzrost RRSO o 0,3 punktu procentowego w odniesieniu do miesiąca poprzedniego.

Marża kredytu hipotecznego

Najniższą marżę kredytu hipotecznego 1,2% oferuje PKO Bank Polski. Jest ona ustalana indywidualnie przez każdy bank i stanowi element konkurencyjności danej oferty. Od grudnia 2016 nie uległa zmianie marża kredytu hipotecznego w porównywanych bankach.

Prowizja banku

W marcu nie zaobserwowaliśmy wzrostu wysokości prowizji. Pozostały one na takim samym poziomie jak w grudniu 2016 roku. Prowizja 0,0% oferowana jest wyłącznie przez: Bank PKO, Deutche Bank, Bank Millenium, PNB Paribas.

Ranking kredytów hipotecznych marzec 2017

Prezentujemy ranking najlepszych kredytów hipotecznych w marcu 2017 roku.

Nazwa Banku Nazwa Rata RRSO Prowizja
PKO BP logo Własny kąt (oferta pakietowa) 824,98 zł 2,84% 0,0%
citibank Oferta standardowa 874,58 zł 3,34% 1,50%
PKO BP logo Własny kąt (oferta standardowa) 876,07 zł 3,36% 3,5%
BOŚ małe logo Oferta pakietowa 919,47 zł 3,76% 2,0%
mbank-nowy Oferta cross-sell 923,82 zł 3,80% 1,85%
deutsche_bank Pakiet ubezpieczeniowo – inwestycyjny 928,50 zł 3,84% 0,0%
millennium Oferta pakietowa 934,19 zł 3,89% 0,0%
bz_wbk Oferta pakietowa 934,33 zł 3,89% 2,5%
deutsche_bank Pakiet ubezpieczeniowy i inwestycyjny 935,33 zł 3,90% 0,0%
ing-bank-slaski Niższa marża 941,52 zł 3,96% 1,9%
eurobank Niski procent 942,44 zł 3,97% 2,0%
pekao_logo Mieszkaniowy kredyt 952,78 zł 4,06% 1,99%

Popularność kredytów hipotecznych jest duża. Jak wynika jednak z badania przeprowadzonego przez portal direct.money.pl Polacy najczęściej wybierają ofertę PKO Banku Polskiego.

Banki stosują różne „wabiki”, by skusić klientów swoją ofertą. Z powyższej tabeli wynika, że obecnie najlepszą ofertę kredytu hipotecznego oferuje Bank PKO BP. Pożyczając 200 tys. zł na 30 lat będziemy zmuszeni oddawać co miesiąc prawie 825 zł. Dodatkowo posiadacze ROR-u w PKO BP mogą płacić niższe odsetki.

Na drugim miejscu znalazł się CITY Handlowy. a na trzecim uplasował się PKO BP. Decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego warto więc uwzględnić oferty tych trzech placówek finansowych.

Kiedy nie warto zaciągać kredyty hipotecznego?

  • nasz staż pracy jest zbyt krótki, aby mówić o stabilności zatrudnienia,
  • brak stabilności życiowej (narzeczona/y, żona/mąż, dzieci)
  • niskie oszczędności lub ich brak.

Wyżej wymienione czynniki mają istotne znaczenie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Warto je uwzględnić, jeżeli faktycznie myślimy o posiadaniu własnego mieszkania. Niekiedy lepiej się wstrzymać o rok czy dwa, niż później żałować źle podjętej decyzji. Warto również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam wybrać najlepszą możliwą opcję i dostosować możliwości spłaty kredytu do naszych możliwości finansowych.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)

Opinie

  1. Bardzo fajnie, bardzo treściwie. No i fajne rankingi. Dodaję do zakładek Duży plus! ;)

Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *