Ekspert finansowy
Pomagamy podejmować dobre decyzje finansowe

Ranking kredytów hipotecznych – czerwiec 2018

Opublikowano: 13-06-2018

Kredyt hipoteczny to wciąż najczęściej wybierany sposób na sfinalizowanie zakupu własnego mieszkania na preferencyjnych warunkach. Wynika to przede wszystkim z braku możliwości jednorazowego wyłożenia odpowiedniego kapitału bez wsparcia ze strony sektora bankowego. Aby ułatwić klientom podjęcie decyzji przygotowaliśmy ranking kredytów hipotecznych dostępnych na polskim rynku.

Wkład własny przy ubieganiu się o kredyt

Nowy rok przyniósł znaczące zmiany jeżeli chodzi o ubieganie się o kredyt hipoteczny. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację ich dotyczącą (tzw. Rekomendacja S). W związku z tym osoba starająca się o kredyt w 2018 roku musi wnieść wkład własny w minimalnej wysokości 10% wartości nieruchomości. Jednak w tym roku standardowa wysokość wkładu własnego będzie wynosić 20%.

Stopy procentowe NBP a oprocentowanie kredytu hipotecznego

Wysokość stóp procentowych NBP ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, a co za tym idzie na jego łączny koszt. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 1,50 proc., co jest dobrą wiadomością dla wszystkich kredytobiorców. Niski poziom stóp procentowych to niższe oprocentowanie kredytu. Przewiduje się, że sytuacja taka powinna się utrzymać na rynku do czasu aż wzrośnie stopa inflacji.

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Oferta kredytów hipotecznych jest bardzo bogata, co oznacza, że wybór najkorzystniejszej opcji wcale nie jest prosty. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy następujące dane:

  • oprocentowanie kredytu hipotecznego,
  • rata kredytu,
  • marża,
  • prowizja.

Porównując oferty kredytów hipotecznych założyliśmy, że cena mieszkania wynosi 300 000 zł. Z uwagi, że klient posiada środki własne (wkład własny), kwota kredytu, jaki chciałby uzyskać to 200 000 tys. Zobowiązanie wobec banku chce spłacać w miesięcznych ratach równych przez 20 kolejnych lat.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Stopa oprocentowania (RRSO), pełni rolę zestandaryzowanego miernika kosztu kredytu. Pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie oferty kredytów hipotecznych. W czerwcu najniższe oprocentowanie kredytu poniżej 3,1% miał wyłącznie PKO Bank Polski. Dodatkowo zauważyliśmy, że RRSOw kwietniu spadło o ,04 punktu procentowego w porównaniu z miesiącami poprzednimi.

Marża kredytu hipotecznego

Najniższą marżę kredytu hipotecznego 1,30% oferuje PKO Bank Polski. Jest ona ustalana indywidualnie przez każdy bank i stanowi element konkurencyjności danej oferty.

Prowizja banku

W listopadzie 2017 spadła wysokość prowizji pobieranej przez bank i cały czas utrzymuje się na niskim poziomie. Prowizja 0,0% oferowana przez większość banków, które mają w swojej ofercie kredyt hipoteczny.

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2018

Prezentujemy ranking najlepszych kredytów hipotecznych w czerwcu 2018 roku.

Nazwa Banku Nazwa Rata RRSO Prowizja Oprocent.
PKO BP logo Własny kąt – oferta pakietowa 1 109 zł 3,04% 0,00% 3,00%
Citi Bank Logo Kredyt hipoteczny 1123 zł 3,19% 0,00% 3,14%
Credit Agricole logo Kredyt na zakup mieszkania lub domu 1144 zł 3,40% 0,00% 3,35%
Kredyt hipoteczny 1163 zł 3,59% 0,00% 3,53%
Kredyt mieszkaniowy 1167 zł 3,63% 0,00% 3,57%
Kredyt hipoteczny 1169 zł 3,65% 0,0% 3,61%
Kredyt hipoteczny 1170 zł 3,66% 0,00% 3,60%
Kredyt hipoteczny 1177 zł 3,73% 0,00% 3,67%
Kredyt mieszkaniowy 1222 zł 4,17% 1,99% 3,87%

Popularność kredytów hipotecznych jest duża. Jak wynika jednak z badania przeprowadzonego przez portal direct.money.pl Polacy najczęściej wybierają ofertę PKO Banku Polskiego.

Od kilku miesięcy ranking kredytów hipotecznych pozostaje bez zmian.

Banki stosują różne „wabiki”, by skusić klientów swoją ofertą. Z powyższej tabeli wynika, że obecnie najlepszą ofertę kredytu hipotecznego oferuje Bank PKO BP. Pożyczając 200 tys. zł na 20 lat będziemy zmuszeni oddawać co miesiąc 1 109zł. Dodatkowo posiadacze ROR-u w PKO BP mogą płacić niższe odsetki.

Kiedy nie warto zaciągać kredyty hipotecznego?

  • nasz staż pracy jest zbyt krótki, aby mówić o stabilności zatrudnienia,
  • brak stabilności życiowej (narzeczona/y, żona/mąż, dzieci)
  • niskie oszczędności lub ich brak.

Wyżej wymienione czynniki mają istotne znaczenie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Warto je uwzględnić, jeżeli faktycznie myślimy o posiadaniu własnego mieszkania. Niekiedy lepiej się wstrzymać o rok czy dwa, niż później żałować źle podjętej decyzji. Warto również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam wybrać najlepszą możliwą opcję i dostosować możliwości spłaty kredytu do naszych możliwości finansowych.

Magdalena
Oceń:
Ocena: 0.0/5 (liczba glosow: 0)
Dodaj opinię

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *