Ranking kredytów hipotecznych – czerwiec 2017

ranking kredytów gotówkowych

Kredyt hipoteczny to wciąż najczęściej wybierany sposób na sfinalizowanie zakupu własnego mieszkania na preferencyjnych warunkach. Wynika to przede wszystkim z braku możliwości jednorazowego wyłożenia odpowiedniego kapitału bez wsparcia ze strony sektora bankowego. Aby ułatwić klientom podjęcie decyzji przygotowaliśmy ranking kredytów hipotecznych dostępnych na polskim rynku.

Wkład własny przy ubieganiu się o kredyt

Nowy rok przyniósł znaczące zmiany jeżeli chodzi o ubieganie się o kredyt hipoteczny. W 2014 roku Komisja Nadzoru Finansowego wydała rekomendację ich dotyczącą (tzw. Rekomendacja S). W związku z tym osoba starająca się o kredyt w 2017 roku musi wnieść wkład własny w minimalnej wysokości 10% wartości nieruchomości. Jednak w tym roku standardowa wysokość wkładu własnego będzie wynosić 20%.

Stopy procentowe NBP a oprocentowanie kredytu hipotecznego

Wysokość stóp procentowych NBP ma wpływ na wysokość oprocentowania kredytu hipotecznego, a co za tym idzie na jego łączny koszt. Obecnie główna stopa referencyjna wynosi 1,50 proc., co jest dobrą wiadomością dla wszystkich kredytobiorców. Niski poziom stóp procentowych to niższe oprocentowanie kredytu. Przewiduje się, że sytuacja taka powinna się utrzymać na rynku do czasu aż wzrośnie stopa inflacji.

Który kredyt hipoteczny wybrać?

Oferta kredytów hipotecznych jest bardzo bogata, co oznacza, że wybór najkorzystniejszej opcji wcale nie jest prosty. Przygotowując zestawienie uwzględniliśmy następujące dane:

  • oprocentowanie kredytu hipotecznego,
  • rata kredytu,
  • marża,
  • prowizja.

Porównując oferty kredytów hipotecznych założyliśmy, że cena mieszkania wynosi 300 000 zł. Z uwagi, że klient posiada środki własne (wkład własny), kwota kredytu, jaki chciałby uzyskać to 200 000 tys. Zobowiązanie wobec banku chce spłacać w miesięcznych ratach równych przez 30 kolejnych lat.

Oprocentowanie kredytu hipotecznego

Stopa oprocentowania (RRSO), pełni rolę zestandaryzowanego miernika kosztu kredytu. Pozwala klientowi na łatwiejsze porównanie oferty kredytów hipotecznych. W czerwcu najniższe oprocentowanie kredytu poniżej 3,5% miał wyłącznie PKO Bank Polski.
Zaobserwowaliśmy wzrost RRSO o 0,3 punktu procentowego w odniesieniu do miesiąca poprzedniego.

Marża kredytu hipotecznego

Najniższą marżę kredytu hipotecznego 1,62% oferuje PKO Bank Polski. Jest ona ustalana indywidualnie przez każdy bank i stanowi element konkurencyjności danej oferty.

Prowizja banku

W czerwcu nie zaobserwowaliśmy wzrostu wysokości prowizji. Prowizja 0,0% oferowana jest jednak tylko i wyłącznie przez: Bank PKO,  Bank Millenium, Raiffeisen Polbank.

Ranking kredytów hipotecznych czerwiec 2017

Prezentujemy ranking najlepszych kredytów hipotecznych w czerwcu 2017 roku.

Nazwa BankuNazwaRataRRSOProwizjaMarża
PKO BP logoWłasny kąt – oferta pakietowa881 zł3,42%0,0%1,62%
BOŚ BankEkologiczny kredyt hipoteczny890 zł3,60%1,00%1,70%
Mój Dom890 zł3,66%1,90%1,70%
citibankOferta promocyjna900 zł3,70%1,50%1,79%
Oferta promocyjna924 zł4,28%0,0%2,0%
ing-bank-slaskiNiższa marża935 zł4,07%1,9%2,1%
pekao_logoOferta promocyjna946 zł4,17%1,99%2,19%
BOŚ BankKredyt hipoteczny947 zł4,20%2,0%2,2%
Oferta promocyjna947 zł4,27%0,0%2,2%

Popularność kredytów hipotecznych jest duża. Jak wynika jednak z badania przeprowadzonego przez portal direct.money.pl Polacy najczęściej wybierają ofertę PKO Banku Polskiego.

Banki stosują różne „wabiki”, by skusić klientów swoją ofertą. Z powyższej tabeli wynika, że obecnie najlepszą ofertę kredytu hipotecznego oferuje Bank PKO BP. Pożyczając 200 tys. zł na 30 lat będziemy zmuszeni oddawać co miesiąc prawie 882 zł. Dodatkowo posiadacze ROR-u w PKO BP mogą płacić niższe odsetki.

Kiedy nie warto zaciągać kredyty hipotecznego?

  • nasz staż pracy jest zbyt krótki, aby mówić o stabilności zatrudnienia,
  • brak stabilności życiowej (narzeczona/y, żona/mąż, dzieci)
  • niskie oszczędności lub ich brak.

Wyżej wymienione czynniki mają istotne znaczenie przy zaciąganiu kredytu hipotecznego. Warto je uwzględnić, jeżeli faktycznie myślimy o posiadaniu własnego mieszkania. Niekiedy lepiej się wstrzymać o rok czy dwa, niż później żałować źle podjętej decyzji. Warto również skorzystać z pomocy doradcy finansowego, który pomoże nam wybrać najlepszą możliwą opcję i dostosować możliwości spłaty kredytu do naszych możliwości finansowych.

Udostępnij:
Oceń na ile artykuł był dla Ciebe korzystny:
Oceń:
Ocena: 5.0/5 (liczba glosow: 1)
Ranking kredytów hipotecznych - czerwiec 2017, Ranking kredytów hipotecznych - czerwiec 2017, 5.0 out of 5 based on 1 rating Ranking kredytów hipotecznych - czerwiec 2017

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Scroll to top